لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۷

وزارت دفاع: کار بالای پروسۀ ایجاد نیرو های منطقوی آغاز شده‌است


پس از تائید طرح ایجاد نیرو های منطقوی از سوی ریاست جمهوری حالا وزارت دفاع ملی می‌گوید کار بالای این پروسه آغاز شده‌است.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید ایجاد نیرو های منطقوی، به اساس ضرورت در سه مرحله صورت گرفته و آخرین تعداد این نیرو ها تا ۳۶ هزار تن پیش بینی شده‌است.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز شنبه «۱۲ حوت ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که طرح ایجاد این نیرو ها از سوی ریاست جمهوری تائید شده و تلاش‌ها برای ایجاد این نیروها در وزارت دفاع آغاز شده‌است.

دولت وزیري
دولت وزیري

او افزود:

"وزارت دفاع طرح را بنام قوت‌های منطقوی آماده کرده است که این طرح از سوی رئیس جمهور تائید شده و حالا وزارت دفاع بالای آن کار می‌کند تا مناطق که برای آن قوت‌‌های منطقوی ضرور است نفر استخدام کند و آن‌را فعال کند این پروسه منظور شده و به‌زودی تطبیق می‌گردد."

آقای وزیری می‌گوید که در این پروسه کسانی استخدام می‌شوند که قبلاً در اردو سرباز و یا بریدمل بوده و بنابر دلایل از صفوف اردو منفک گردیده بودند و پس از استخدام، آن‌ها با سلاح و یونیفورم عسکری مجهز می‌باشند.

در این پروسه کسانی استخدام می‌شوند که قبلاً در اردو سرباز و یا بریدمل بوده و بنابر دلایل از صفوف اردو منفک گردیده بودند

وی افزود که هدف از ایجاد این نیرو های منطقوی حفاظت از مناطق می‌باشد که از نزد مخالفان مسلح به تصرف نیروهای اردو ملی قرار می‌گیرد و برای این نیروها ماهانه هفتاد و پنج درصد معاش نیرو های اردو در نظر گرفته شده و از سایر امتیازات نیز برخوردار خواهند بود.

قرار گزارش‌ها، پیش از این همواره انتقادهای از سوی مردم محل و برخی از اعضای شورای ملی وجود داشته که مناطق پاکسازی شده از سوی نیرو های امنیتی درست حفاظت نشده و دوباره به تصرف مخالفان مسلح در آمده‌است.

از سوی هم شماری از افغان‌ها از ایجاد این نیروها ابراز نگرانی کرده و می‌گویند مبدا این نیروها مانند برخی نیرو های پولیس محلی بجای خدمت، سبب آزار و آذیت مردم در مناطقی که توظیف میگردند، شود.

منصور و غلام حسین دو تن از باشنده‌گان کابل در مورد به رادیو آزادی گفتند:

"نیروی را که استخدام می‌کنند باید در بخش خود تحصیل کرده بوده از ارزش دین و کشور با خبر باشند تا از این نیروها سو استفاده نشود، در داخل چوکات باشند که به وطن خدمت کرده بتوانند."

"این نیروی که ایجاد می‌شود برای مردم بسیار خوب است با مردم رفتار خوب داشته باشند جاهای که تصرف می‌شود آن‌را درست حفاظت کنند با مردم همکار باشند که زورمندان از قوت شان استفاده نکنند."

قرار گزارش‌ها پیش از این انتقادهای از چگونگی فعالیت نیرو های بنام پولیس محلی در چوکات وزارت داخله وجود داشته که آنان بیشتر بجای تامین امنیت، دست به آزار و اذیت مردم زده اند.

اما سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که این نیروها از جمع قوماندان محل استخدام نشده و اطمینان می‌دهد که نیرو های منطقوی تحت نظر قوماندان بر حال وزارت دفاع فعالیت خواهند کرد و هیچ نگرانی از این ناحیه وجود ندارد.

در این حال برخی از اعضای کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه ایجاد نیرو های منطقوی را یک اقدام موثر دانسته و تأکید می‌کنند که حفاظت از مناطق پاک سازی شده توسط نیرو های امنیتی و دفاعی یک مسئله مهم است و باید به آن توجه جدی صورت گیرد.

کرام الدین رضا زاده یک عضو این کمیسیون در مورد می‌گوید:

"پیشنهاد ما به حکومت اینست که باید در قدم نخست این نیروها را در چوکات قانون تنظیم کند و مطابق به معیارهای نظامی تنظیم شده و افراد و اشخاص که واقعاً شایسته کار و خدمت گذاری برای مردم استند تعیین شوند."

آقای رضا زاده همچنان تاکید می‌کند که این نیروها در کنار داشتن امکانات بهتر، تمویل و تجهیز باید از حمایت مردم محل برخوردار باشند زیرا به باور وی بدون حمایت و همکاری مردم این نیروها موثریت نخواهند داشت.

وی می‌گوید مردم در محلات بیشتر با اراضی و مناطق کوهستانی بلدیت داشته، می‌توانند این نیروها را در حفاظت از مناطق تصرف شده و تامین امنیت آن کمک بیشتر نمایند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG