لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۱۷

فعالان: جلال آباد نسبت به ولسوالی‎های ننگرهار نا امن تر شده‎است


شماری از باشنده‎گان و فعالان مدنی شهر جلال آباد از افزایش قتل‎های هدفمند نگران اند.

آنان می‎گویند، نسبت به ولسوالی‎های ننگرهار جلال آباد نا امن تر شده‎است.

هرچند شهر جلال آباد امن تر برای ننگرهاریان شمرده می‎شد اما در این اواخر نا امنی، اختطاف، قتل‎های هدفمند و دزدی‎های مسلحانه سبب نگرانی باشنده‎گان و فعالان مدنی این شهر شده‎است.

آنان می‎گویند، مسئولان امنیتی این ولایت در تامین امنیت مال و جان مردم ناتوان اند.

جلال آباد
جلال آباد

زیارمل افغان فعال مدنی و رحمت الله زیارمل خبرنگار در شهر جلال آباد به رادیو آزادی گفتند که نسبت به شهر جلال آباد در ولسوالی‎ها احساس آرامش دارند:

"وقتی من از شهر جلال آباد بسوی ولسوالی‎ها میروم احساس امن می‎کنم، شهر به زندان مبدل شده، زندانی که قاتلان هر وقت بخواهند مردم را مورد هدف قرار داده می‎توانند."

"هیچ روزی نیست که ما شهر یک رویداد در ننگرهار نباشیم در سه شنبه گذشته در ننگرهار در نقاط مختلف ۵ قتل هدفمند صورت گرفته‎است."

این در حالیست که روز گذشته عبدالظاهر حقانی رئیس حج و اوقاف ننگرهار در ناحیه اول شهر جلال آباد در یک حمله انتحاری کشته شد.

جلال آباد
جلال آباد

پیش از این در چهاراهی تلاشی شهر جلال آباد در مارکیت صرافان در جریان روز افراد مسلح یک صراف را کشتند که عاملان آن بعداً از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

باشنده‎گان شهر جلال آباد می‎گویند، نه تنها قتل‎های هدفمند، بلکه اختطاف نیز خواب چشمان شان را دزدیده‎است.

فعالان مدنی می‎گویند، کتنرول نشدن درازوه‎های ورودی به شهر جلال آباد، فعالیت مافیا، نا هماهنگی میان نیروهای امنیتی و نفوذ گسترده داعش یا گروه موسوم به دولت اسلامی عامل این رویداد هاست.

آنان از حکومت مرکزی می‎خواهند تا بخاطر امنیت باشنده‎گان جلال آباد دست به کار شده و در رهبری ولایت تغییرات گسترده وارد کنند.

با تماس‎های مکرر موفق نشدیم تا نظر مسئولین امنیتی ننگرهار و وزارت امور داخله افغانستان را داشته باشیم اما عطالله خوگیانی سخنگوی ولایت ننگرهار به رادیو آزادی گفت که در مقایسه با دستاوردهای شان، سطح رویدادها کمتر است.

وی افزود:

"در سطحی‎که ما دستاورد داریم به همان اندازه قضایا نیست، اما رد نمی‎کنیم که قضایا نیست ولی برای جلوگیری آن یک هیئت از مرکز آمده و انشالله به زودی وضعیت امنیتی اینجا خوبتر خواهد شد."

شماری از نماینده‎گان شورای ولایتی ننگرهار از جمله ذبیح الله زمری به این باور اند که عملیات تصفیوی بر ضد مخالفین مسلح در ولسوالی‎ها سبب شده تا فعالیت گروه‎های مسلح مخالف در مرکز افزایش یابد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG