لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۷

ملل متحد: کاروان‌های امداد رسانی در غوطه شرقی با خطر مواجه شدند


مقام‌های سازمان ملل متحد در سوریه می‌گویند، با وجود تضمین از مصونیت انتقال کاروان‌های امداد رسانی اضطراری این سازمان به غوطه شرقی از سوی همه جوانب درگیر به شمول روسیه، این کاروان‌ها دیروز جمعه با خطر مواجه شدند.

علی الزعتری هماهنگ کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد دیروز گفت که مواد کمکی ادارات صلیب سرخ و سره میاشت در یک کاروان شامل ۱۳ لاری لحظاتی پس از این‌که داخل خط اول جبهه در منطقۀ محاصره شده غوطه شرقی شد، به دلیل حملات تهاجمی نیروهای امنیتی حکومت سوریه و فیر توپخانه، با‌ خطر مواجه گردید.

هر چند، از تلفات در این درگیری‌ها خبر داده نشده، اما گزارش‌های ‌تأیید ناشده می‌گویند، لاری‌ها بدون این‌که مواد کمکی را تخلیه کنند، دوباره منطقه را ترک کردند.

این لاری‌ها، مواد کمکی را برای ۱۲ هزار باشنده منطقه دووما می‌رساندند.

اردوی سوریه در دو هفته گذشته به حمایت قوای توپخانه و نیروی هوایی توانست نیمۀ از مناطق را دوباره تصرف کند که در غوطه شرقی در تسلط شورشیان قرار داشت.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا و سازمان داکتران بدون سرحد تخمین می‌کنند که در نتیجه این حملات نزدیک به ۱۰۰۰ غیر نظامی کشته شده‌اند.

سوریه و حمایت کننده عمدۀ آن روسیه ادعا می‌کنند که این عملیات را به‌خاطری آغاز کرده‌اند تا مانع پرتاب راکت از سوی شورشیان بر شهر دمشق پایتخت سوریه شوند و تندروان را از این مناطق خارج کنند.

سازمان ملل متحد، امریکا و برخی کشورهای دیگر این عملیات‌ها را انتقاد کرده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید، در منطقه محاصره شدۀ غوطه شرقی که در تسلط شورشیان ضد حکومت سوریه قرار دارد، ۴۰۰ هزار نفر زنده‌گی می‌کنند.

غوطه شرقی
غوطه شرقی

نیروهای نظامی سوریه و روسیه می‌گویند، برای خروج غیر نظامیان از این مناطق راه‌های امن را باز کرده‌اند.

اما شماری اندک به این باور دارند که در زیر آتش فیر راه مصون برای خروج مردم وجود داشته باشد.

روسیه و شورشیان ضد حکومت سوریه در این اواخر توافق کردند که به کاروان‌های کمک رسانی اجازه ورود بدهند تا به مردمان گیرمانده در منطقه کمک‌های بشری رسانده شوند.

اما سازمان ملل متحد می‌گوید، کاروان‌های امداد رسانی آن‌ها هنگام ورود و خروج از منطقه به خطر حملات متواتر مواجه می‌شوند.

XS
SM
MD
LG