لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۷

واکنش رئیس مشرانو جرگه برخاسته از کدام بخش سخنان آقای حکمتیار است؟


رئیس مشرانو جرگه افغانستان در واکنش به سخنان یک روز پیش گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید، اگر حکمتیار به سخنان تعرض‌گونه علیه برخی شخصیت‌ها و شورای ملی ادامه دهد، آنان سکوت نخواهند کرد.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه که روز سه شنبه «۲۹ حوت ۱۳۹۶» در نشست عمومی این جرگه صحبت می‌کرد، خطاب به گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی گفت، ولایت ننگرهار خانه علم و ادب است نه خانه قاتلین و تفنگ‌سالاران.

ولایت ننگرهار خانه علم و ادب است نه خانه قاتلین و تفنگ‌سالاران

به‌گفته آقای مسلمیار رهبر حزب اسلامی روز دو شنبه به ولایت ننگرهار سفر کرده و در یک گردهمایی به برخی شخصیت‌ها و نماینده‌های مردم در شورای ملی تعرض لفظی کرده‌است.

فضل هادی مسلمیار
فضل هادی مسلمیار

او افزود:

"خواست من از تمام سیاسیون به‌شمول حکمتیار صاحب این است که تعرض به شخصیت‌ها و انتقاد از مردم اصل دموکراسی نیست، عرض من این است که ننگرهار خانه علم و ادب است نه از قاتلین و تفنگ‌سالاران، شما اگر به مردم خود کمپاین می‌کنید در سخنان خود اخلاق و ادب کمپاین را در نظر بگیرید. ما در این باره ملاحظه جدی داریم، اگر در آینده این سخنان ادامه یابد سکوت نخواهیم کرد."

اما آقای مسلمیار مشخص نکرد که رهبر حزب اسلامی در سخنانش به کدام یک از شخصیت‌های کشور تعرض کرده‌است.

این در حالی است که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی روز دو شنبه به ولایت ننگرهار رفت و در یک گردهمایی در این ولایت از پارلمان افغانستان انتقاد کرد.

به‌گفته آقای حکمتیار پارلمان امروز به یک مارکیت تجارتی تبدیل شده‌است.

رهبر حزب اسلامی از مردم خواست تا در انتخابات آینده به اشخاص شایسته رأی دهند.

در همین حال حشمت‌الله ارشد یکی از سخنگویان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، آقای حکمتیار در این سخنرانی به هیچ یک از شخصیت‌های کشور اهانت و یا تعرض نکرده‌است.

وی از سخنان دیروز حکمتیار در باره پارلمان دفاع کرده همچنان گفت، برخی اشخاص با استفاده از نام جهاد به نفع نیرو های اجنبی فتوا صادر می‌کنند.

گلبدین حکمتیار
گلبدین حکمتیار
  • ​اما به باور آقای ارشد واکنش رئیس مشرانو جرگه برخاسته از کدام بخش سخنان آقای حکمتیار است؟

او افزود:

"برادر مجاهد حکمتیار صاحب دیروز بسیار واضح صحبت کرد، می‌دانم که آقای مسلمیار نظریاتی که داشته بنا بر دستور آقای سیاف بوده که در برابر سخنان برادر مجاهد حکمتیار صاحب واکنش منفی گرفته است."

برخی کارشناسان سیاسی اختلاف لفظی میان رهبر حزب اسلامی و رئیس مشرانو جرگه را به سود کشور ندانسته می‌گویند، در وضعیت کنونی توجه بیشتر باید برای امنیت کشور باشد.

ودیر صافی یکی از این کارشناسان روز دو شنبه به رادیو آزادی همچنان گفت، به آقای حکمتیار نیز این زیبنده نیست که در برابر اعضای شورای ملی موضع‌گیری تندی اختیار کرده‌است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG