لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۸

عبدالرازق: حدود ۶۰ عضو ارشد طالبان حاضر شده‎اند تا با حکومت صلح کنند


قوماندان امنیه کندهار می‎گوید با اعضای مهم شورای کویته طالبان در ارتباط به پروسه صلح، به تقاهم رسیده‎است.

جنرال عبدالرازق می‎گوید حدود شصت عضو شورای کویته حاضر شده‎اند تا با حکومت افغانستان آشتی کنند.

عبدالرازق افزوده‎است این طالبان همراه با خانواده‎های شان به ولایت کندهار منتقل خواهند شد.

به گفته او، در میان این افراد چهره‎های مهم طالبان شامل هستند.

طالبان مسلح
طالبان مسلح

وی بدون این‎که، از کدام عضو ارشد گروه طالبان نام ببرد، گفت:

"در جمع این تعداد که با آن‎ها به تفاهم رسیده، وزرای دوران حاکمیت طالبان و قوماندانان مشهور این گروه شامل اند."

به گفته قوماندان امنیه کندهار این افراد قرار است، با خانواده‎های شان در منطقه امن این ولایت انتقال یابند.

جنرال رازق در تابستان سال گذشته هم گفته بود، تعداد از اشخاص و چهره‎های مهم طالبان به ولایات جنوبی به شمول کندهار برگشته‎اند.

او گفت که تعداد از مقام‎های سابق و قوماندانان طالبان با خانواده‎های شان همین اکنون به مناطق امن انتقال یافته و زنده‎گی صلح آمیز شان را آغاز کرده‎اند.

جنرال عبدالرازق افزود:

"۳۵ قوماندان و سرکرده طالبان به سطوح مختلف آمده‎اند. در حال حاضر ۶۰ تن دیگر آن‎ها آماده انتقال هستند که از سطح وزیران حکومت امارات اسلامی طالبان گرفته تا قوماندانان فرقه‎های مختلف این گروه، به شمول آنانی‎که فعلاً مسئولان ولایات اند، آماده می‎باشند."

به گفته جنرال رازق آن‎ها را در این پروسه متنفذین قومی و جامعه جهانی، کمک کرده‎اند.

قوماندان امنیه کندهار ابراز امیدواری کرد که حکومت‎های عربستان سعودی و امارات متحده عرب آن‎ها را در این بخش، کمک و همکاری کنند.

اما از نقش شورای عالی صلح که پروسه مصالحه و آشتی را با طالبان و گروه‎های شورشی دیگر در افغانستان به پیش می‎برد، در برگشت این عده طالبان، چیزی گفته نشده‎است.

قوماندان امنیه کندهار در ادامه اضافه کرد که این رهبران طالبان بدون آگاهی شورای کویته در نتیجه تلاش‎های آن‎ها از جنگ دست کشیده‎اند.

به گفته قوماندان امنیه کندهار از جمع این افراد شاید شماری از آن‎ها خود را در انتخابات ولسی جرگه و یا شوراهای ولسوالی‎ها کاندید کنند.

عبدالرازق گفت:

"آن‎ها می‎خواهند آزاد و صلح آمیز زنده‎گی کنند. ما امیدوار هستیم که آن‎ها کاندیدان خود را در انتخابات ولسی جرگه و شورای‎های ولسوالی‎ها معرفی کنند. آن‎ها به طور منظم با ما در یک جامعه به حیث ملت افغان می‎پیوندند. این پروسه خیلی عالی ادامه دارد."

جنرال رازق در ارتباط به مداخله کشورهای خارجی به شمول روسیه و ایران در پروسه صلح افغانستان ابراز نگرانی کرده، گفت، این کشورها بنام کمک در پروسه صلح نفع بر می‎دارند.

او همچنان از شماری از سیاستمداران افغان خواست که به نماینده‎گی از روسیه و ایران مانع پروسه صلح نشوند.

هرچند، قوماندان رازق در این ارتباط از شخص و یا گروهی نام نگرفت، ولی، حامد کری رئیس جمهور پیشین افغانستان چند روز پیش در مصاحبه با یک تلویزیون روسیه گفته بود که مسکو با پاکستان در یک مناسبات تازه می‎تواند، در پروسه صلح افغانستان، همکاری کند.

XS
SM
MD
LG