لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۹

خپلواک: بحث‌های جدی میان طالبان در مورد مذاکرات صلح بین الافغانی جریان دارد


رئیس دارلانشاً شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که گفتگوهای جدی به‌خاطر آغاز مذاکرات بین الافغانی با طالبان مسلح جریان دارد.

رئیس دارلانشاً شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که بلاخره فشارهای جهان، منطقه و داخل افغانستان طالبان را به این وادار ساخت تا به مذاکرات بین الافغانی صلح لبیک بگویند.

طالبان را به این وادار ساخت تا به مذاکرات بین الافغانی صلح لبیک بگویند

محمد اکرم خپلواک روز شنبه «۲۵ حمل ۱۳۹۷» در نشست استماعیه ولسی جرگه گفت که در این خصوص بحث‌های جدی میان طالبان مسلح جریان دارد.

محمد اکرم خپلواک
محمد اکرم خپلواک

او افزود:

"معلومات را که ما داریم، میان آن‌ها "طالبان" این بحث به جدیت ادامه دارد، ممکن زمان بگیرد، اما امیدوار استیم که فشارها و تلاش‌های جاری را که ما در خصوص صلح داریم و به همین گونه حمایت‌های جهانی، منطقوی و داخل افغانستان سبب گردد که ما به مذاکرات بین الافغانی برسیم."

این در حالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در نشست دوم پروسه کابل گفت که حاضر به گفتگوهای بدون قید و شرط با طالبان است.

به گفته آقای غنی هرگاه طالبان به صلح حاضر شوند، حکومت آماده است که این گروه را به حیث یک جناح سیاسی بپذیرد.

هر چند تا هنوز هم طالبان به این پیشنهاد حکومت افغانستان جواب منفی و یا مثبت ارائه نکرده‌اند اما وزیر دفاع امریکا گفته‌است که برخی گروه‌های کوچک طالبان به گفتگوهای صلح علاقه‌مندی نشان داده‌اند.

جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار به تازه‌گی گفته است که حدود شصت رهبر بلند پایه طالبان حاضر شده‌اند که با حکومت صلح کرده و زنده‌گی صلح آمیز را در مناطق امن این ولایت آغاز نمایند.

جنرال عبدالرازق گفته است که با حدود شصت رهبر مهم طالبان در شورای کویته در بخش صلح به تفاهم رسیده‌اند.

در این حال حمیدزی لالی یک عضو ولسی جرگه افغانستان می‌گوید که برخی از رهبران طالب در کندهار حضور دارند و برخی هم در حال آمدن استند.

حمیدزی لالی
حمیدزی لالی

او افزود:

"شما خبر دارید که برخی از رهبران طالب به کندهار حضور دارند و برخی هم می‌آیند، ما در آرزوی صلح استیم، اما صلح با آرمان‌ها نمی‌آید برای آن یک برنامه منظم بکار است."

اما محمد اکرم خپلواک می‌گوید که در این خصوص با مردم در افغانستان گفتگو شده و آنان استراتژی را برای آن آماده کرده‌اند.

آقای خپلواک می‌افزاید که در چند ماه آینده نشست علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا درمورد صلح افغانستان در اندونیزیا برگزار می‌گردد.

وی این‌را نیز می‌گوید که تا دو یا سه ماه آینده به سطح منطقه و جهان اعلام می‌گردد که جنگ افغانستان صبغه دینی و اسلامی نداشته و به آن جهاد گفته نمی‌شود.​

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG