لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۰۰

بیش از ۱۸۰ مظاهره کننده در ارمنستان دستگیر شدند


پولیس ارمنستان بیش از ۱۸۰ مظاهره کننده را که جریان ترافیک را در راه‌های پایتخت این کشور بسته بودند، بازداشت کرده‌است.

مظاهره کننده‌گان در برابر اقدامی جمع شده‌اند که به گفته آن‌ها ادامه غصب قدرت از سوی سرژ سرکیسیان رئیس جمهور سابق این‌کشور می‌باشد.

روز جمعه مظاهره کننده‌گان بیرق ملی ارمنستان را با شعارهای نقل می‌کردند که در آن‌ها "سرکیسیان دیکتاتور است"نوشته شده بود.

یک مقام پولیس به خبرگزاری فرانس پرس تصدیق نموده که بیش از ۱۸۰ مظاهره کننده دستگیر شده‌اند.

مظاهره کننده‌گان هم‌چنان در دومین شهر بزرگ ارمنستان گیومری هم جمع شده و سعی نمودند که راه‌های این شهر را به سمت پایتخت ببندند.

در ضمیمه‌های قانون اساسی ارمنستان که در سال ۲۰۱۵ وارد شد قدرت رئیس جمهور تا حد زیاد به مقام صدراعظم محول می‌شود و اکنون رئیس جمهور سابق این مقام را با تصدیق پارلمان بدست آورده‌است.

اپوزیسیون ارمنستان سرکیسیان ۶۳ ساله را مسئول فقر، فساد اداری و نفوذ زورمندان در این کشور می‌خوانند.

نیکول پاشینین رهبر حزب اپوزیسیون در پارلمان که رهبری تظاهرات را نیز به عهده دارد گفت که آن‌ها تا زمانی به تظاهرات خود ادامه می‌دهند که سرکیسیان کنار برود.

او به مظاهره کننده‌گان گفت:

"ما دست به اعتراض زدیم تا ثابت کنیم که سرژ سرکیسیان مسایل را از همان زاویه می‌بیند که ما تصور می‌کردیم. ما گفته بودیم که از امروز به بعد سرژ سرکیسیان ارمستان را از آن سوی میله‌های زندان خواهد دید و یا از عقب سپرهای پولیس. ما بیرون برآمدیم که این موضوع را ثابت کنیم و اکنون ثابت شد که ما برحق بودیم."

حزب جمهوریت سرکیسیان که بر سر اقتدار می‌باشد گفته‌است که وی از مقام صدارت استعفا نخواهد داد.

سازمان‌های حقوق بشر بازداشت مظاهره کننده‌گان را محکوم نموده و خواسته‌اند که حقوق تجمعات صلح آمیز در این کشور ضمانت شود.

آرمن سارگسیان رئیس جمهور ارمنستان که با سرژ سرکیسیان هیچ رشته ندارد از دو طرف خواسته‌است که این موضوع را از طرق مذاکره حل کنند.

XS
SM
MD
LG