لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۹

قصر سفید: ایران راه را برای تفتیش تاسیسات اتمی خود باز نگهدارد


قصر سفید می‌خواهد که با وصف تصمیم رئیس جمهور دونالد ترمپ که امریکا از پیمان اتمی قدرت‌های بزرگ با ایران خارج می‌شود، ایران راه را برای تفتیش تاسیسات اتمی خود بروی مفتشین بین المللی باز نگهدارد.

چند روز بعد از آن‌که رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ اعلان نمود که از پیمان اتمی سال ۲۰۱۵ که بین ایران و قدرت‌های بزرگ امضأ شد، خارج می‌شود مقامات امریکایی روز دهم ماه می اظهار داشتند که می‌خواهند اداره بین المللی نظارت بر انرژی اتمی تفتیش خود را بر تاسیسات اتومی ایران دوام بدهد و امریکا پولی را که مفتشین در این راه نیاز دارند پرداخت می‌کند.

یک مقام امریکایی اظهار داشت امریکا برنامه‌های تفتیش اداره بین المللی انرژی اتمی را حمایت می‌کند.

به اساس پیمانی که بین ایران و قدرت‌های بزرگ امضأ شده ایران مکلف است که در صورت در خواست تفتیش از سوی اداره بین المللی انرژی اتمی، در ظرف ۲۴ روز زمینه تفتیش را فراهم سازد.

طبق مواد این پیمان همچنان یک نظارت ۲۴ ساعته از دور بالای بعضی از تاسیسات اتمی ایران دوام داشته باشد.

اکنون ایالات متحده امریکا می‌گوید که این تقتیش دقیق نیست و باید گام‌های بیشتری در این راه برداشته شود.

از سوی دیگر رئیس جمهور ترمپ گفته‌است که اگر ایران برنامه‌های اتومی خود را از نو آغا کند باید انتظار عواقب نامعلوم آن باشد.

دونالد ترمپ
دونالد ترمپ

کشورهای اروپایی که از این پیمان حمایت می‌کنند ادعا می‌کنند که این پیمان بهترین نظام تفتیش اتمی را در جهان مهیا ساخته‌است.

اداره بین المللی انرژی اتمی هم گفته‌است تا حال برای تفتیش هر تاسیسات اتمی ایران که در خواست داده اند، راه برای آن‌ها باز بوده و در این تاسیسات علایمی را پیدا نکرده‌اند که خلاف مواد پیمان متوقف ساختن فعالیت اتمی ایران باشد.

  • رهبر مذهبی ایران آیت الله علی خامنه‌ای روز نهم ماه می اظهار داشت اقدام امریکا نشان می‌دهد که این کشور به تعهدات خود پابند نیست و سوال نمود که در چنین حالت آیا می‌توان بالای متحدین امریکا در اروپا اعتماد کرد؟

هر چند کشورهای اروپایی متعهد هستند که این پیمان را رعایت می‌کنند، اما معاون فرمانده سپاه پاسداران ایران برید جنرال حسین سلامی گفته‌است که کشورهای اروپایی مستقلانه عمل کرده نمی‌توانند.

به گفته او آن‌ها امروز به یک جنگ اقتصادی رو‌به‌رو می‌باشند که مقاومت یگانه راه برخورد در آن می‌باشد نه دیپلوماسی.

XS
SM
MD
LG