لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۵

وضع تحریم‌ها بر ایران و تأثیرات منفی آن بالای پروژۀ چابهار!


اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، وضع تحریم‌های تازه امریکا بر ایران به پروژه مهم و حیاتی چابهار نیز به دور از تأثیر منفی نبوده‌است و سر راه عملی شدن این پروژه موانع ایجاد کرده‌است.

صیام‌الدین پسرلی سخنگوی این اتاق روز دوشنبه «۳۱ ثور ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، پس از وضع تحریم‌ها چنین پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در بندر چابهار دل‌خوش نخواهند بود.

وی افزود:

"تحریم‌های تازۀ که از سوی امریکا بر ایران وضع می‌گردد تأثیر جانبی آن بسیار است، روابط اقتصادی و تجارتی ایران با افغانستان، هند و کشورهای منطقه بد خواهد شد، چنین نگرانی هم وجود دارند که شرکت‌های سرمایه‌گذار با چالش‌های روبه‌رو شوند و فعالیت‌های‌شان را کاهش دهند تا زمانی‌که وضعیت روشن گردد."

صیام الدین پسرلی
صیام الدین پسرلی

پسرلی می‌گوید، تحریم‌های تازه امریکا بر ایران در کنار پروژه چابهار به شماری از پروژه‌های اقتصادی دیگر چون خط آهن و پروژه تاپی نیز تأثیر بد برجا خواهد گذاشت.

با این همه نگرانی‌ها، خبرگزاری آنلاین بالتیمور پُست به تازه‌گی به نقل از خبرگزاری رویترز نوشته‌است که اعلام خروج دونالد ترمپ از توافق‌نامه هسته‌ای با ایران و وضع تحریم‌ها بر آن کشور پروژه‌های را زیانمند می‌سازد که از بهر رشد و تقویت اقتصاد در افغانستان برنامه‌ریزی شده‌اند.

این نشریه آنلاین امریکایی هم‌چنان به بندر چابهار اشاره کرده که هند از آن حمایت می‌کند و گفته‌است، این پروژه یگانه دهلیز از بهر حمل و نقل کالا های تجارتی در کشور مانند افغانستان که محاط به خشکه است، طرح شده‌است.

چابهار
چابهار

پروژه بندر چابهار در سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی افغانستان، ایران و هند به بهره برداری سپرده شد و زمینه را برای تجارت میلیون‌ها دالر در این کشور فراهم ساخت، پاکستان که برخورد نادرستی با کابل داشت، اتکای این کشور را به پاکستان کاهش داد.

حال، آژانس خبری رویترز از زبان مقام‌های هندی نگاشته‌است که گفته‌اند، وضع تحریم‌های تازه از سوی امریکا بر ایران، وضعیت را پیچیده‌تر ساخته‌است و هند گفتگوها را در مورد شرایط بندر چابهار با ایران آغاز کرده‌است.

بر اساس معلومات، در حال حاضر دو شرکت سرمایه‌گذار چینایی و یک شرکت هندی کارهای‌شان را در بندر چابهار متوقف کرده‌اند.

در همین حال سید قیاس سعیدی کارشناس اقتصادی می‌گوید، هرچند روابط پُر تنش ایران و امریکا به پروژه‌های اقتصادی افغانستان تأثیر منفی برجا می‌ماند، اما حکومت افغانستان باید به‌گونه جدی تلاش ورزد تا روابط اقتصادی و منافع‌اش را از خطر نجات بخشد.

وی گفت:

"این طبیعی است که مشکلات موجود اند، اما باید ایستاده‌گی صورت گیرد تا پروژه بزرگ که مثال آن در سطح منطقه دیده نمی‌شود و برای افغانستان بسیار مهم است با چالش روبه‌رو نگردد. به این امید که مشکلات به میان آمده از سوی دو کشور سبب نشود که این پروژه زیر پرسش برود."

آقای سعیدی می‌گوید، ضرور است تا تمامی کشورها با در نظرداشت اهمیت پروژه بندر چابهار، افغانستان را در عملی شدن این پروژه همکاری کنند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG