لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۸

کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه: ایران یک پاکستان دیگر برای ما خواهد بود


کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه می‌گوید که موضوع کمک مالی و تسلیحاتی ایران با طالبان مسلح بسیار جدی و نگران کننده‌است.

اظهارات تازه مقامات امریکایی در باره پشتیبانی مالی و تسلیحاتی ایران از طالبان مسلح نگرانی‌های جدی را در ولسی جرگه افغانستان به میان آورده‌است.

کمیسیون امور دفاعی این جرگه می‌گوید که حمایت ایران از طالبان موضوع حساس است و باید در این مورد بررسی‌ها و اقدامات به موقع صورت گیرد.

نثار احمد غوریانی رئیس این کمیسیون روز چهارشنبه «۰۲ جوزای ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که وی در این باره با شماری از مقامات درجه یک امنیتی افغان نیز گفتگو کرده‌است.

او افزود:

"من دیروز در باره این موضوع با شورای امنیت ملی و وزارت دفاع صحبت کردم، امروز با وزیر داخله و ریاست عمومی امنیت ملی نیز وقت داریم که بیبینیم. اگر این موضوع راست باشد واقعاً برای آینده افغانستان بسیار خطرناک است به‌خاطریکه چند ولایت ما با ایران سرحد دارد و ایران یک پاکستان دیگر برای ما خواهد بود، ما در مورد این موضوع شدیداً کار می‌کنیم."

این نگرانی‌ها در حالی ابراز می‌شود که مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا به تازه‌گی گفته‌است که ایران به طالبان مسلح در افغانستان سلاح و تجهیزات نظامی می‌فرستد و از این گروه حمایت می‌کند.

ایران به طالبان مسلح در افغانستان سلاح و تجهیزات نظامی می‌فرستد.

آقای پامپیو روز دوشنبه هنگام اعلام استراتژی جدید واشنگتن درباره ایران گفت که پشتیبانی مالی و تسلیحاتی ایران از طالبان مسلح در افغانستان سبب افزایش خشونت‌ها شده و از تامین صلح و امنیت در این کشور جلوگیری کرده‌است.

سفیر ایران در کابل پیش از این در صحبت با شماری از رسانه‌ها تماس با گروه طالبان را تائید کرده، اما گفته که تهران با این گروه رابطه ندارد.

روسیه که نگران وضعیت در افغانستان است نیز قبل از این تأیید کرده که با طالبان روابط دارد، اما همکاری با این گروه را رد کرده‌است.

وزارت دفاع افغانستان نیز کمک مالی و تسلیحاتی ایران با طالبان مسلح را رد و یا تأیید نمی‌کند، اما می‌گوید که در این باره به بررسی‌های گسترده نیاز است.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت می‌گوید:

"ما به‌خاطری این موضوع را رد و یا تأیید نمی‌کنیم که سلاح که به دست آمده اکثراً از سوی دشمنان مردم افغانستان از طریق قاچاق‌های غیر قانونی از کشورهای مختلف آورده شده و به‌دست تروریستان و دهشت افگنان افتیده است و ما بعضاً آن را به‌دست آورده‌ایم، تحقیقات ما در این باره ادامه دارد."

همکاری ایران با طالبان مسلح در افغانستان همواره یکی از نگرانی‌ها بوده که بعضاً از سوی شماری از اعضای شورای ملی و مقامات محلی افغان در غرب این کشور مطرح شده‌است.

نهادهای امنیتی افغان پیش از این نیز گفته‌اند که موضوع کمک‌های مالی و تسلیحاتی ایران با طالبان مسلح را بررسی می‌کند، اما این بار دیده شود که این بررسی‌ها چگونه انجام و نتایج آن چه زمانی اعلام خواهد شد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG