لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۵۴

هشدار امریکا به ایران در مورد انکشاف اسلحه اتمی!


بعد از آن که ایران اعلان کرد که پلان دارد، ظرفیت غنی‌سازی یورانیوم را افزایش دهد، ایالات متحده امریکا هشدار داده است که واشنگتن به تهران اجازه نخواهد داد تا اسلحه اتمی را انکشاف دهد.

مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا این هشدار را از طریق شبکه اجتماعی تویتر ششم جون نشر کرده گفت:

"ما گزارش‌های را تعقیب می‌کنیم که در آن گفته شده، ایران پلان دارد تا ظرفیت غنی سازی یورانیوم را افزایش دهد، ما به ایران اجازه نخواهیم داد تا اسلحه اتمی را انکشاف دهد."

این اعلامیۀ مایک پامپیو بعد از آن صورت گرفت که ایران گفت، اعمار یک تأسیسات را به خاطر ساختن سنتر فویج‌های مدرن غنی‌سازی یورانیوم در جریان یک ماه در مرکز اتمی نطنز، تکمیل خواهد کرد.

ایران گفته است، اگر توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی با قدرت‌های بزرگ جهان متلاشی شود، اعمار این تأسیسات به مثابه بخشی از پلان افزایش ظرفیت غنی‌سازی یوارنیوم این کشور به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی این کشور صورت خواهد گرفت.

آیت الله علی خامنه‌ای
آیت الله علی خامنه‌ای

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ششم جون در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت:

"بعد از دستور رهبر، ما این مرکز را در جریان ۴۸ ساعت آماده کردیم و این تأسیسات در جریان یک ماه تکمیل خواهد شد."

  • آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران و سایر تندروان آن کشور این نکته را مورد سؤال قرار داده اند که بعد از تصمیم دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ماه گذشته در مورد خارج شدن از توافق‌نامه اتمی و وضع دوباره تحریم‌ها بر تهران، آیا ایران باید به توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی احترام کند؟

ایران در مورد برداشتن گام افزایش ظرفیت غنی‌سازی یورانیوم به اداره بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل‌متحد گفته است، این حرکت در چوکات مقررات توافق‌نامه اتمی خواهد بود.

این حرکت در چوکات مقررات توافق‌نامه اتمی خواهد بود.

توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی طوری تدوین شده‌است که محدویت شدید را بالای غنی‌سازی یورانیوم و سایر فعالیت‌های اتمی ایران در بدل رفع تحریم‌های بین‌المللی، وضع کرده است.

سایر امضا کننده‌گان توافق‌نامه اتمی با ایران یعنی بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و جرمنی گفته اند، با وصف خارج شدن امریکا از این توافق‌نامه، در صورتیکه ایران به تعهداتش عمل کند، در توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی باقی خواهند ماند.

بریتانیا، فرانسه و جرمنی تلاش می‌کنند تا برای شرکت‌های اروپایی تضمین رفع محدودیت تجارت با ایران را از ایالات متحده امریکا دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG