لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۲۸

ریاست جمهوری افغانستان از تصمیم آتش بس طالبان استقبال کرد


ریاست جمهوری افغانستان از تصمیم آتش بس طالبان استقبال کرد.

پس از آن‌که طالبان مسلح به خواست آتش‌بس مؤقت حکومت افغانستان پاسخ مثبت دادند، ریاست جمهوری افغانستان ازین تصمیم طالبان ستایش می‌کند.

محمد هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری پس از چاشت روز شنبه «۱۹ جوزا ۱۳۹۷» در یک نشست خبری، از طالبان خواست تا در تطبیق آتش بس متعهد باشند.

هارون چخانسوری
هارون چخانسوری

او افزود:

"حکومت افغانستان از هر اقدامی استقبال می‌کند که باعث جلوگیری از ریختن خون حتا یک افغان شود، حکومت از اعلان طالبان استقبال می‌کند و امیدواریم طالبان در تطبیق آن متعهد باشند."

طالبان روز شنبه با نشر اعلامیه‌ای به جنگجویان‌شان دستور داده‌اند تا در سه روز عید سعید فطر آتش بس را رعایت کنند و بر نیرو های امنیتی افغان حمله نکنند.

اما این گروه تأکید کرده که نیرو های خارجی شامل این آتش‌ بس نبوده و بر آنان حمله مانند گذشته صورت خواهد گرفت.

طالبان در حالی این موقف را اختیار کردند که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز پنج‌شنبه در یک پیام ویدیویی از ۲۷ ماه مبارک رمضان تا پنجم عید سعید فطر آتش بس یک جانبه را در برابر طالبان مسلح اعلام کرد.

آقای غنی به نیرو های امنیتی و دفاعی افغان هدایت داد تا در این مدت بر طالبان مسلح حملات تهاجمی انجام ندهند اما تأکید کرد که داعش، شبکه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی بین‌المللی شامل این آتش‌بس نیستند.

اعلام آتش‌بس یک جانبه و مؤقت آقای غنی در برابر طالبان مسلح با واکنش‌های گوناگون روبه‌رو شد.

احزاب سیاسی و مردم عام به شکل گسترده از آن استقبال کردند اما برخی‌ها مانند امرالله صالح رئیس پیشین امینت ملی افغانستان گفت که این آتش‌بس عواقب فاجعه انگیز و خونین در قبال خواهد داشت.

در همین حال شورای عالی صلح ابراز امیدواری می‌کند که با این اقدام زمینه برای صلح دایمی مساعد شود.

سید احسان طاهری سخنگوی این شورا روز شنبه به رادیو آزادی گفت این بهترین گام برای اعتماد سازی است و می‌تواند نتایج خوب در پی‌داشته باشد.

سید احسان طاهری
سید احسان طاهری

او افزود:

"امیدواری ما اینست که ادامه آتش‌بس را داشته باشیم در افغانستان، چون امیدواری مردم افغانستان و صدای ملت افغان ختم جنگ است این قدم‌ها برای آغاز مذاکرات مستقیم و روبه‌رو حکومت و طالبان گام‌های مهمی باشد و اعتماد سازی بیشتر در این بخش صورت بگیرد تا این‌که صلح و ثبات دایمی در افغانستان تأمین شود و آغاز روزهای مذاکرات شان‌را ما و شما انشأالله شاهد باشیم."

در این حال محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه در کنار آن که این آتش‌بس را گام نیک می‌داند می‌گوید که رعایت آن بسیار موضوع مهم و حساس است.

آصف صدیقی
آصف صدیقی

او افزود:

"به فعال نیک ببنیم که همین آتش‌بس سه روزه بالاخره با آتش‌بس دایمی مبُدل شود آنان مانند یک شهروند این کشور بیایند و از جنگ دست بکشند نیرو های امنیتی ما آماده‌گی خاص خود را داشته باشند که مبادا از نام طالب کسانی دیگر سوء استفاده کنند زیرا کسانی هستند که می‌خواهند فضای صلح میان حکومت و طالبان را بر هم بزنند."

هم‌چنان اعلام سه روز آتش‌بس از سوی طالبان نیز با استقبال مردم در سایت‌های اجتماعی قرار گرفته‌است.

در کنار مردم و احزاب سیاسی افغانستان، امریکا، ناتو، روسیه و برخی از کشورهای دیگر نیز از اعلام آتش‌بس مؤقت از سوی حکومت افغانستان حمایت نموده و آن‌را برای تأمین صلح دایمی در این‌کشور گام مهم خوانده‌اند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG