لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۵۴

قوماندان قوای سرحدی ایران برای بحث روی برخی موارد به کابل آمده‌است


قوماندان قوای سرحدی ایران برای گفتگو با مقامات افغان در خصوص کنترول سرحد مشترک میان دو کشور و جلوگیری از تخطی‌های سرحدی وارد کابل شده‌است.

جنرال قاسم رضایی قوماندان قوای سرحدی ایران بخاطر گفتگو روی مبارزه مشترک با ترویزم و مواد مخدر و تعهدات انجام شده در خصوص کنترول سرحدات مشترک میان افغانستان و ایران به کابل آمده‌است.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز سه شنبه «۵ سرطان ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که قوماندان قوای سرحدی ایران ناوقت روز گذشته به کابل رسیده و انتظار می‌رود امروز و فردا با شماری از مسئولان وزارت دفاع ملاقات و گفتگو نماید.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

او افزود:

"قوماندان قوای سرحدی ایران به این خاطر به افغانستان آمده‌است تا در مورد مبارزه با تروریزم و مواد مخدر و مصئون ساختن وضعیت سرحدات مشترک میان دو کشور بحث و گفتگو کند."

آقای رادمنش سفر قوماندان قوای سرحدی ایران را در خصوص مبارزه مشترک افغانستان و ایران در برابر تروریزم و مواد مخدر یک سفر مهم می‌داند.

این در حالیست که قبل از این در ماه فبروری سال ۲۰۱۵ میلادی یک تفاهمنامه مشترک در خصوص سرکوب تروریزم، مبارزه در برابر مواد مخدر، جلوگیری از تخطی‌های سرحدی و تامین امنیت در سرحدات میان قوماندانان سرحدی دو کشور به امضا رسیده بود.

هر دو جانب حین امضای این تفاهمنامه تعهد کرده بودند که به هدف تامین امنیت بهتر در مناطق سرحدی نشست مشترک را انجام می‌دهند تا مشکلات میان دو طرف از راه‌های دیپلوماتیک حل و فصل گردد.

به همین گونه طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان در جریان ماه ثور سال جاری در سفر دو روزه‌اش به ایران، از مقامات آن کشور خواسته بود تا در بخش مبارزه با تروریزم و مواد مخدر افغانستان را کمک کنند.

در جریان این سفر طارق شاه بهرامی در ملاقات با امیر حاتمی وزیر دفاع ایران موضوع مصئون شدن مناطق سرحدی را نیز مطرح کرده بود.

ایران به شمول فراه با ولایات غربی افغانستان ۲۸۹ کیلومتر طولانی سرحد دارد که به گفته مقامات محلی ولایت فراه آنها در تمام سرحد کنترول ندارند.

مقامات محلی ولایت فراه چندین بار این ادعا را مطرح کرده اند که ایران در مسایل امنیتی این ولایت مداخله می‌کند.

محمد عارف شاه جهان والی پیشین فراه پیش از این گفته بود که طالبان درین ولایت امکانات مالی و نظامی را در اختیار داشته و برای رهبران‌شان در ایران خانه نیز داده شده‌است.

اما با این همه یوسف امین زازی کارشناس مسایل نظامی افغان می‌گوید هرگاه هر دو جانب تعهدات انجام شده‌شان را به صورت درست عملی ساخته و تلاش‌های صادقانه نمایند پس این گونه سفرها نتایج خوبی را در پی خواهد داشت.

او افزود:

"فقط درین بخش صداقت و متعهد بودن در کار است و چیزی که گفته می‌شود به آن عمل نیاز است، هرگاه چنین شود این واقعاً به نفع ملت‌های دو کشور است."

پولیس سرحدی ایران
پولیس سرحدی ایران

"فقط درین بخش صداقت و متعهد بودن در کار است و چیزی که گفته میشود به آن عمل نیاز است، هرگاه چنین شود این واقعاً به نفع ملت های دو کشور است."

از سوی دیگر خالد پشتون عضو کمیسیون دفاعی ولسی جرگه میگوید که برای مبارزه مشترک در برابر تروریزم و مواد مخدر و بهتر شدن وضعیت مناطق سرحدی میان افغانستان و ایران، به گفتگوها به سطح مقامات بلند رتبه نیاز بوده این یک مسئله بالاتر از صلاحیت یک قوماندان می‌باشد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG