لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۵ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۰

وزارت دفاع: مخالفین مسلح در تلاش ایجاد تهدیدات در برخی ولایات اند


در حالی‌که خوشبینی‌ها برای آغاز گفتگو‌های صلح با طالبان مسلح در این زودی‌ها بیشتر شده اما وزارت دفاع افغانستان از گرم بودن وضعیت جنگی در میدان‌های نبرد سخن می‌زند.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت، مخالفین مسلح کوشش دارند تا در برخی مناطق تهدیدات بوجود بیاورند.

اما به گفته وی نیرو‌های امنیتی افغان این پلان‌های محاربوی مخالفین مسلح را مهار کرده‌است.

وی افزود:

"این‌ها کوشش دارند که در برخی مناطق تهدیدات را بوجود بیاورند بالای مراکز انتخابات و مکتب‌ها تهدید ایجاد کرده و تلاش دارند آنرا افزایش دهند اما نیرو‌های امنیتی عملیات‌های مؤثر را در برابر آن‌ها راه اندازی کرده که دستآوردی‌های هم دارند."

به گفته آقای رادمنش در ولایت‌های تخار، ارزگان، فاریاب، جوزجان، هلمند، کندهار، غزنی و ننگرهار درگیری میان نیرو‌های امنیتی افغان و مخالفین مسلح جریان دارد.

وی افزود که ۳۰ ولسوالی با تهدید بلند مخالفین مسلح روبرو اند و ۱۱ ولسوالی کاملاً در کنترول مخالفین مسلح قرار دارند.

این در حالیست که به گفته مقام‌های محلی پنج‌شنبه شب طالبان مسلح؛ چهار روستا در ولسوالی چمتال بلخ را سقوط دادند و افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ گفته‌است طالبان در نزدیکی مرکز ولسوالی چمتال ولایت بلخ رسیده‌اند.

دو هفته پیش طالبان یک حمله تهاجمی را بر پوسته‌های پولیس در منطقه نو آباد و فیض آباد ولسوالی چاه آب تخار انجام دادند که در نتیجه ۱۴ پولیس سرحدی کشته شدند.

پیش از آن برخی پوسته‌های امنیتی در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک، با تمام امکانات به دست گروه طالبان افتاده‌است.

در همین حال شماری از کارشناسان امنیتی از جمله میرزا محمد یارمند می‌گوید سرحدات باز و موجودیت مراکز فعال جلب و جذب در پاکستان حملات مخالفین مسلح در کشور را تشدید بخشیده‌است.

میرزا محمد یارمند
میرزا محمد یارمند

وی افزود:

"سرحدات باز است؛ مراکز جلب و جذب در پاکستان فعال است تعلیم گاه تروریستی وجود دارد، در داخل کشور اختلافات سیاسی، حضور گروه‌های مسلح غیر مسئول و قاچاقبران مواد مخدر همه دست به دست هم داده و سبب تشدید جنگ در کشور شده‌است."

وی بر تغییر رهبری و مدیریت جنگ تأکید دارد و می‌گوید پیشبرد جنگ منظم در برابر جنگ غیر منظم و چریکی مخالفان مسلح دولت کار ساز نیست و باید متناسب به تهدیدات و میتود نظامی دشمن، به نظامیان افغان آموزش‌های نظامی و چریکی فراهم شود تا به گفته وی جنگ مهار گردد.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG