لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۰

منابع: امریکا استراتژی‌اش در مورد افغانستان را بررسی می‌کند


ایالات متحده امریکا در نظر دارد تا استراتژی اش در مورد افغانستان را به بررسی بگیرد.

مقام‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که رئیس جمهور ایالات متحده، نشانه‌های ناامیدی را در مورد عدم پیشرفت در ثبات افغانستان می‌بیند و خواهان مرور استراتژی کشورش است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا از عدم پیشرفت در ثبات افغانستان رنج می‌برد

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ماه آگست سال گذشته میلادی استراتژی کشورش برای افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد که در نتیجه آن واشنگتن در شمار نیروهایش مستقر در افغانستان سه هزار افزایش داد و تعداد آن‌ها را به ۱۵ هزار رساند.

مقام‌های فعلی و سابق ایالات متحده امریکا که نخواسته‌اند از آن‌ها نام گرفته شود به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، با آن‌که قصر سفید تا کنون رسماً مرور استراتژی امریکا برای افغانستان را دستور نداده اما مقام‌ها در چند ماه آینده آماده این کار خواهند شد.

یک مقام امریکایی گفته‌است که مرور استراتژی امریکا برای افغانستان شامل بررسی تمام جوانب از جمله این‌که پس از اعلام استراتژی از سوی دونالد ترمپ چه پیشرفت‌های در آن کشور صورت گرفته، حضور نیروهای امریکایی در افغانستان و دورنمای مذاکرات با طالبان مسلح خواهد بود.

به گفته این مقام، در زمان مرور استراتژی امریکا برای افغانستان، روابط میان واشنگتن و پاکستان نیز بررسی خواهد شد، کشوری‌که مقام‌های امریکایی آنرا متهم به حمایت از شورشیان می‌کند اما اسلام آباد همواره این اتهامات را رد کرده‌است.

خبرگزاری رویترز هم‌چنان به نقل از برخی از منابع دیگر در اداره دونالد ترمپ که نخواسته‌اند نام های شان افشاء شود گزارش داده که رئیس جمهور امریکا از عدم پیشرفت در ثبات افغانستان رنج می‌برد.

یکتن از این مقام‌ها گفته که دونالد ترمپ همواره می‌پرسد که روند پیشرفت در افغانستان از چه قرار است و امریکا از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون چقدر سرمایه گذاری در آن‌کشور کرده‌است.

به گفته این مقام، رئیس جمهور امریکا ناامیدی اش را چندین مرتبه در مورد عدم پیشرفت در افغانستان ابراز کرده و می‌پرسد که در بدل همه هزینه امریکا در آن‌کشور چه بدست آمده‌است؟

از ۲۰۰۱ میلادی که امریکا برای سرنگونی رژیم طالبان و شبکه القاعده به افغانستان حمله کرد تا کنون نزدیک به ۱۹ صد سرباز آن‌کشور در افغانستان کشته شده‌اند.

خبرگزاری رویترز در حالی از احتمال مرور استراتژی امریکا برای افغانستان گزارش داده که مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا دوشنبه گذشته در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل رفت و در مورد استراتژی کشورش برای افغانستان با مقام‌های افغان گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG