لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۳۲

ریاست اجرائیه: حق آمریکاست که استراتژی خود برای افغانستان را بازنگری کند!


ریاست اجرائیه افغانستان بررسی احتمالی استراتژی امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی را حق حکومت امریکا خوانده اما می‌گوید این استراتژی از دید حکومت افغانستان و امریکا مهم و مفید تلقی شده‌است.

پس از نشر گزارش‌ها در خصوص بررسی احتمالی استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا از سوی رئیس جمهور ترمپ حکومت افغانستان می‌گوید این حق آمریکاست که استراتژی را بازنگری کند.

اما امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت‌های افغانستان و امریکا پیشرفت‌های صورت گرفته در خصوص جنگ و صلح افغانستان در سطح منطقه را نتیجه نکات مهم این استراتژی عنوان کرده‌اند.

امید میثم
امید میثم

او افزود:

"بازنگری استراتژی مربوط حکومت امریکاست طبعاً آن‌ها این حق را دارند که استراتژی شان را در هرجای بازنگری کند و یا ممکن است تغییراتی را وارد کند اما در آخرین دیدار که وزیر خارجه امریکا با رهبری حکومت افغانستان داشت هر دو جانب این استراتژی را مهم خوانده‌اند."

گزارش‌ها می‌رسانند که مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه هفته جاری وارد کابل شده و در مورد این استراتژی با رهبران حکومت افغانستان گفتگو کرده بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌گردد که به اساس گزارش‌ها مقامات امریکای به تازه‌گی به خبرگزاری رویترز گفته اند که رئیس جمهور ترمپ نشانه‌های از ناامیدی را در مورد عدم پیشرفت در ثبات افغانستان دیده و خواهان مرور استراتژی کشورش می‌باشد.

خبرگزاری رویترز همچنان به نقل از برخی از منابع دیگر در اداره دونالد ترمپ که نخواسته اند نام های شان افشأ شود گزارش داده که رئیس جمهور امریکا از عدم پیشرفت در ثبات افغانستان رنج می‌برد.

مقام‌های فعلی و سابق ایالات متحده امریکا که نخواسته‌اند از آن‌ها نام گرفته شود به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، با آن‌که قصر سفید تا کنون رسماً مرور استراتژی امریکا برای افغانستان را دستور نداده اما مقام‌ها در چند ماه آینده آماده این کار خواهند شد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ماه آگست سال گذشته میلادی استراتژی کشورش برای افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد.

درین حال هیئت اداری ولسی جرگه ابراز امیدواری می‌کند که استراتژی امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا از سوی رئیس جمهور امریکا در بعد داخلی و خارجی بررسی گردد.

میرداد نجرابی منشی ولسی جرگه روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت:

"با در نظرداشت تجربه هفده سال گذشته در قبال افغانستان استراتژی را که بازنگری می‌کنند باید تمام موارد بعد داخلی، منطقوی و بین المللی آن را مدنظر گیرند لانه‌های تروریستان را در بیرون از کشور از بین برده و حامیان شان را تحت فشار جدی قرار بدهد."

درین حال کارشناسان نظامی افغان به این باورند که استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا تا حال موثریت چندان نداشته‌است.

محمدا گل مجاهد یکی از این کارشناسان می‌گوید که امریکا بجای فرستادن نیرو به افغانستان باید نیرو های افغان را تقویت و تجهیز کرده و بجای جنگ بیشتر روی راه‌های رسیدن به صلح توجه کند تا این استراتژی موثر واقع شده و به اساس آن صلح واقعی و دایمی در افغانستان تامین گردد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG