لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۴۶

ایران صد ها تانک محاربوی جدید تولید می کند


رضا مظفری نیا معاون وزیر دفاع ایران می گوید، ارتقا یا بهسازی و یا هم تولید حدود هفت صد تا هشت صد تانک محاربوی در دستور کاری تهران قرار دارد.

براساس گزارش آژانس خبری تسنیم، رضا مظفری نیا در مورد نوعیت تانک‌های محاربوی که تولید و یا بهسازی خواهند شد معلومات ارایه نکرده، ولی آنها را نیاز شدید اردوی ایران توصیف کرده است.

معاون وزیر دفاع ایران، همچنان در مورد مدت زمانی که این تانک‌ها ارتقا یا بهسازی و یا هم تولید خواهند شد، چیزی نگفته است.

حسین آرین کارشناس نظامی ایران که در بریتانیا مستقر است در صحبت با بخش ایرانی رادیو آزادی ( رادیو فردا) با اشاره به اظهارات اخیر معاون وزیر دفاع ایران و توانایی تهران در زمینهء بهسازی و تولید تانک‌های محاربوی گفت: "ایران کوشش‌های زیاد را در این زمینهء به خصوص انجام داده است، یعنی سلاح نظامی شایسته در این زمینه در منطقه دارد. برای نمونه در گذشته تانکی را به نام تیام ساخت که آمیختهء از تانک چینایی و امریکایی و بدنهء آن شبیه تانک امریکایی ام. ۴۷ بود."

ایالات متحدهء امریکا و قدرت‌های اروپای از گذشته‌ها به اینسو بالای برنامهء راکت‌های بالستیک ایران محدویت وضع کرده اند، اما به نظر می رسد که نیروهای نظامی متعارف ایران از رقیب اساسی کشور در منطقه یعنی عربستان سعودی ضعیف تر است.

مقامات ارشد وزارت دفاع ایران
مقامات ارشد وزارت دفاع ایران

براساس آمار نشر شده در صفحهء فیسبوک ادارهء استخبارت امریکا(CIA) مصارف نظامی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۲.۶۹ در صد عایدات سالانهء آن کشور را تشکیل می داد، در حالیکه عربستان سعودی ۹.۸۶ در صد عایدات سالانه‌اش را در سال ۲۰۱۶ میلادی به مصارف نظامی رسانیده است.

بعد از خارج شدن ایالات متحدهء امریکا از قرارداد اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی قدرت‌های بزرگ جهان با ایران، تحریم‌های امریکا دوباره بر تهران وضع شد.

اینکه تحریم‌های امریکا تا چی حد توانایی جمهور اسلامی را در بهسازی و تولید تانک‌ها جدید تحت تاثیر قرار داده است، حسین آرین کارشناس نظامی مستقر در بریتانیا می گوید:

"تاثیر فوق العاده دارد، برای اینکه ایران نمی تواند تکنولوژی مدرن را وارد بکند، ببینید بطور کلی نیروهای مسلح ایران از کماکان از کهنه گی سلاح‌های که در اختیار دارند، رنج می برند."

در گزارش ماه دسامبر سال گذشتهء مرکز مطالعات ستراتیژیک بین المللی، پیش بینی شده است که ایران برای انعکاس درس‌های حاصل شده از سوریه، نیروهای نظامی متعارف‌اش را مدرن سازی خواهد کرد. نیروهای نظامی ایران از سال ۲۰۱۲ میلادی به اینسو در حمایت از رژیم بشارلاسد در سوریه می جنگند.

XS
SM
MD
LG