لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۷

کمیسیون انتخابات ۷۸هزار تذکره تکراری را شناسایی کرده‌است


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید از میان چهار و نیم میلیون تن که مشخصات‌شان درج دیتابیس این کمیسیون شده، ۷۸ هزار تذکره تکراری شناسایی گردیده‌است.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی این کمیسیون روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، بررسی‌ها توسط دیتابیس تا پایان ماه جاری ادامه خواهد یافت و پس از بررسی با متخلفین آن برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

آقای هاشمی می‌گوید، ۷۸ هزار مورد تذکره تکراری شناسایی شده از لیست نهای رأی دهنده‌گان خارج گردیده‌است:

سید حفیظ الله هاشمی
سید حفیظ الله هاشمی

"اول این افراد از لیست حذف می‌شوند به هیچ عنوان رأی داده نمی‌توانند و مسئله دوم این‌که آیا با این مردم که خلاف قانون عمل کرده‌اند چه برخورد می‌شود دقیقاً مطابق قانون برخورد می‌شود چون این مسئله جرم و تقلب است و زمانی‌که لیست نشر می‌شود تمام ارقام جعلی تکراری زیر سن و ناقص همه آن یکجا با لیست اعلان خواهد شد."

آقای هاشمی می‌گوید، از جمله ۹ میلیون تن که برای رأی‌دهی در انتخابات ولسی جرگه ثبت نام کرده‌اند تاکنون مشخصات چهار و نیم میلیون تن آنان درج دیتابیس این کمیسیون شده‌است.

مسئولان این کمیسیون می‌گویند با استفاده از این سیتم تمام نواقص بیش از ۹ میلیون رأی دهند که ثبت نام کرده‌اند شناسایی شده و برطرف می‌شود.

این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که هفته گذشته ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نیز حدود صد هزار تذکره جعلی را که استیکر‌های انتخاباتی بالای آن چسپ زده شده بود با رسانه‌ها شریک ساخت.

پس از آن ریاست جمهوری افغانستان هیئتی را بخاطر حل این مشکل تعیین کرد که این هیئت متشکل از نهاد‌های امنیتی، کمیسیون مستقل انتخابات، اداره مرکزی احصائیه و اداره مرکزی ثبت احوال نفوس می‌باشد.

از سوی هم مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که جلسه مقدماتی این هیئت آغاز شده و کار به شدت جریان دارد.

تلاش نمودیم تا در این مورد نظر اداره ثبت احوال نفوس را داشته باشیم اما با وجود تماس‌های مکرر آنان پاسخ ندادند.

در عین حال یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت، با در نظر داشت تاریخ برگزاری انتخابات این کمیسیون باید روند بررسی هایش را با سرعت و با کیفیت عالی انجام بدهد.

یوسف رشید
یوسف رشید

وی افزود:

"تاریخ برگزاری انتخابات با دو چلنج جدی مواجه‌است اول این‌که ممکن اگر تلاش‌ها بخاطر حفظ و سلامت انتخابات منسجم نشود و در عین حال اعتبار بخشیدن به سیستم رأی دهنده‌گان با سرعت عمل روی آن کار صورت نگیرد ممکن که تاریخ برگزاری انتخابات زیر تهدید باشد که تغییر بخورد و چلنج دوم اینست که ممکن کار‌ها به سرعت پیش برود اما بدون کیفیت و در آن صورت ما یک مرحله بحرانی را بعد از انتخابات خواهیم داشت."

آقای رشید می‌گوید، برای شفافیت این پروسه باید کمیسیون مستقل انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس مشترکاً بخاطر اعتبار بخشیدن و شناسایی عوامل فساد در روند ثبت نام رأی دهنده‌گان کار نمایند تا انتخابات ولسی جرگه در زمان معین آن به گونه شفاف برگزار شود.

قرار است انتخابات ولسی جرگه افغانستان به تاریخ ۲۸ میزان سال‌جاری برگزار گردد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG