لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۴

ولسی جرگه عملیات قوای افغان در مالستان و جاغوری را پُرستآورد خواند


ولسی جرگه افغانستان اجرای عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان را پُر دستآورد خوانده می‌گوید، تغییر حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغان به حالت تعرضی سبب سرکوب دشمن می‌گردد.

اعضای این جرگه روز شنبه در نشست عمومی ولسی جرگه گفتند، اجرایی عملیات گسترده از سوی نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی‌های مالستان و غزنی سبب سرکوب دشمنان در آن ولسوالی‌ها گردیده‌است.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در این نشست گفت:

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه افغانستان
عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه افغانستان

"انجام عملیات بالای ولسوالی‌های مالستان و جاغوری دستآورد قابل ملاحظه بود که آترا ارگان‌های امنیتی افغان بدست آوردند، ما شاهد پاکسازی دشمنان افغانستان از سطح ولسوالی‌های مالستان و جاغوری هستیم که مطمیناً مردم به خانه و کاشانۀ شان رفته باشند و به دشمن تلفات سنگین وارد شده‌است."

این در حالیست که از دو هفته بدین‌سو ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی شاهد گسترش فعالیت‌های مخالفین مسلح بوده‌است.

در نتیجه حملات مخالفین مسلح بالای این دو ولسوالی ده‌ها تن کشته و زخمی شدند و هزاران تن منازل شانرا ترک کردند.

پیش از این ولسی جرگه بخاطر افزایش ناامنی‌ها در این دو ولسوالی وزرای دفاع و داخله را به جلسه استجوابیه این جرگه نیز فرا خوانده بود.

در ماه اسد سال‌جاری نیز طالبان مسلح بر شهر غزنی حمله کرده و برخی نقاط این شهر را تصرف کرده بودند.

این در حالیست که پیش از این نیز اعضای ولسی جرگه نگرانی‌های شانرا در رابطه به گسترش فعالیت‌های مخالفین مسلح در ولایات هلمند، فراه، جوزجان، بادغیس، فاریاب و کندز مطرح کرده بودند.

در عین حال علی اکبر قاسمی یکتن از نماینده‌های مردم غزنی در ولسی جرگه می‌گوید، اقدامات انجام شده بسنده نیست و باید بخاطر رفع تشویش‌های مردم تدابیر جدی تر گرفته شود.

وی گفت:

"ما از نیروهای امنیتی تقدیر می‌کنیم اما من بدین باور هستیم که باید بطور دایمی حکومت در این زمینه تدابیر داشته باشد که بار دیگر مردم به تشویش نباشد."

از سوی هم غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صحبت با رادیو آزادی از تأمین امنیت در این دو ولسوالی برای مردم اطمینان داده گفت که اکنون هم عملیات گسترده نیروهای امنیتی افغان در آنجا ادامه دارد.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"دو تولی اردوی منطقوی تحت آموزش قرار دارد که زیر چتر ۲۰۳ تندر کار می‌کند که بعداً در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان جابجا می‌شوند و با جابجای آنان برای مردم اطمینان می‌دهیم که هیچ نوع مشکل در آنجا‌ها پیش نمی‌آید."

شماری اعضای ولسی جرگه می‌گویند، اگر ارگان‌های امنیتی در همآهنگی عمل کنند و نیروهای امنیتی از حالت دفاعی خارج شوند می‌توانند در برابر مخالفین مسلح با قوت ایستادگی کنند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG