لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۵

شورای عالی صلح: تعهدات نو پاکستان امیدوار کننده‌است


آرشیف، محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان (راست) حین ملاقات با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در اسلام آباد

هیئت شورای عالی صلح افغانستان در مورد تعهدات نو پاکستان امیدوار می‌باشد.

انتظار می‌رود که محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح امروز پنجشنبه هم صحبت‌های خود را با مقامات پاکستانی در مورد صلح افغانستان ادامه بدهد.

احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان در صحبت تیلیفونی از اسلام‌آباد به رادیو آزادی گفت که بعضی تعهدات به دست آمده‌اند.

احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان
احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان

وی افزود:

"حمایت از این‌که بزودی ما بتوانیم مذاکرات صلح افغانستان را آغاز کنیم و کارهایش تنظیم شود و این‌که چگونه بتوانیم علمای جید افغانستان و پاکستان را با هم یکجا کنیم، علمای کرام که نشست مشترک‌شان قبلاً وعده شده بود و همکاری پاکستان برای تدویر این نشست مشترک را جلب بکنیم که خوشبختانه تعهداتی به ما سپردند. تأکید ما این بود که گام‌های عملی برداشته شوند."

آقای طاهری افزود، در جریان ملاقات با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، مولانا فضل‌الرحمن رهبر جمعیت علمای پاکستان و اسفندیار ولی خان رهبر حزب نشنل عوامی موافقه صورت گرفت که پاکستان در رابطه با صلح افغانستان قدم‌های عملی بردارد و اجلاس مشترک علمای دو کشور به زودترین فرصت در پاکستان برگزار شود.

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسوشیتد پرس روز گذشته اظهار داشت که صدراعظم پاکستان، احزاب سیاسی و اردوی این کشور نظر مشابه دارند و این عمل آن‌ها را امیدوار ساخته است.

آرشیف، محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان
آرشیف، محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان

آقای داوودزی افزود:

"ما بسیار امیدوار هستیم، ما تمام نشانه‌های درستی را در اسلام‌آباد می‌بینیم. در حال حاضر در تلاش‌های آن‌ها برای همکاری‌شان در پروسۀ صلح افغانستان هیچ شکی مشاهده نمی‌کنیم."اما نصرالله ستانکزی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل به خوشبینی آقای داوودزی به نظر شک می‌بیند.

آرشیف، نصرالله ستانکزی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل
آرشیف، نصرالله ستانکزی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل

وی می‌گوید:

"به عقیده من این بسیار خوشبینانه خواهد بود اگر بگویم که در اردو و حکومت پاکستان به این اندازه تغییر رخ می‌دهد که ما مطلقاً به آن اعتماد کنیم. این، چنین معنی دارد که در استراتیژی عمومی پاکستان در رابطه با افغانستان یکباره تغییر آمده‌است. این در حالیست که پاکستان محاسبات خود را دارد،روابط بین کابل و دهلی . پاکستان می‌خواهد در این بازی استراتژیک از غرب امتیاز بگیرد. استراتژی پاکستان اینست که در کابل یک حکومتی به قدرت برسد که به اسلام آباد وابسته باشد و یا حد اقل به اسلام آباد مزاحمت نکند. و در نهایت پاکستان می‌خواهد تمام دنیا از عینک پاکستان به افغانستان نگاه کند."

هیئت شورای عالی صلح افغانستان روز جمعه سفر چهار روزه به پاکستان را خاتمه داده و به کابل بر می‌گردد.

XS
SM
MD
LG