لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۵

حکومت افغانستان از طالبان می‌خواهد تا دعوت صلح مردم و حکومت را قبول کنند


آرشیف/ تصویر از ارگ ریاست جمهوری افغانستان

حکومت افغانستان در واکنش به اعلان عملیات بهاری طالبان از این گروه می خواهد تا از ادامه جنگ نامشروع شان دست کشیده و دعوت صلح مردم و حکومت این کشور را قبول کنند.

یک روز پس از اعلان عملیات بهاری طالبان شماری از شهروندان افغانستان می‌گویند، اعلان هرگونه عملیات نظامی از سوی دولت و طالبان دیگر برای شان قابل قبول نیست.

در کابل که با چند تن مصاحبه کردیم بیشتر شان به این باور اند که طالبان و حکومت به جای اعلان عملیات، باید بحث های صلح را تقویت کنند.

آنان می‌گویند:

" نام من حاجی محمد است، خوش نیستیم که طالبان و دولت عملیات های خود را اعلان کردند، اما دولت مجبور است برای دفاع خود عملیات کند، این را می‌گویم که جنگ راه حل نیست."

"نام من سید هاشم از ولایت خوست هستم، پیام من به طالبان این است که مثل حکمتیار صاحب به صلح بیایید و از جنگ دست بردارید و به مردم افغانستان خوشی بدهید تا به مثل ممالک پیشرفته جهان امنیت داشته باشیم."

طالبان افغان روز گذشته عملیات بهاری شان را زیر نام «الفتح» اعلان کردند.

این اعلان در حالی صورت می گیرد که اخیراً تلاش های صلح در افغانستان بیشتر شده و در کنار اعلام آماده‌گی حکومت برای آغاز مذاکره با طالبان، هیئت امریکایی نیز تا حال چندین بار در باره صلح این کشور، با نماینده‌های طالبان در قطر دیدار کرده‌است.

در همین حال دولت افغانستان در واکنش به اعلان عملیات بهاری طالبان از این گروه می خواهد تا از جنگ نا مشروع شان دست برداشته و به دعوت صلح حکومت و مردم این کشور تن دهند.

ارگ ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه گفته که اعلان عملیات بهاری طالبان نشانه واضح اصرار این گروه برای ادامه جنگ نامشروع در افغانستان می باشد.

در اعلامیه ارگ، عملیات بهاری طالبان محکوم شده و در آن گفته شده است که:​"عملیات طالبان در حالی اعلام می‌شود که به ابتکار و اصرار حکومت افغانستان تلاش‌ها برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی در افغانستان به شدت ادامه داشته و این گروه با هیات مذاکره کننده ایالات متحده امریکا مستقیماً وارد مذاکرات صلح استند."

در اعلامیه آمده‌است، این‌که طالبان ادعا می کنند که عملیات شان‌را در واکنش به عملیات حکومت اعلان کرده‌اند نادرست است زیرا بر اساس اعلامیه ارگ، حکومت افغانستان هرچند اعلان جنگ نکرده بلکه موانعی را که در برابر صلح قرار داشتند، برداشته‌است.

ارگ ریاست جمهوری در حالی به عملیات بهاری طالبان واکنش نشان داده که در هفته های اخیر و با آغاز سال جدید، جنگ در برخی ولایت های کشور شدت یافته و در نتیجه آن، به مخالفان مسلح دولت، نظامیان افغان و غیر نظامیان تلفات وارد شده است.

افزون بر تحرکات طالبان در برخی ولایت های کشور از جمله:

این گروه در تازه ترین مورد شب گذشته دو موتر کارگذاری شده با مواد انفجاری را در مربوطات ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار منفجر ساختند.

عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته که پس از این حمله میان دو طرف درگیری صورت گرفته و در آن ۲۷ طالب کشته و ۳۲ تن دیگر شان زخمی شده‌اند.

خوگیانی کشته شدن هفت نظامی افغان را نیز در این رویداد تأیید کرده است.

در همین حال برخی اعضای مشرانو جرگه افغانستان می گویند، طالبان باید برای جلوگیری از خونریزی از جنگ دست بردارند و عملیات بهاری شان را متوقف کنند.

فیصل سمیع نایب منشی این جرگه می‌گوید:"مردم افغانستان انتظار آتش بس را دارند از طرف های درگیر، بحث های صلح هم جریان دارد، از آدرس مشرانو جرگه این عملیات‌ها را نگران کننده می دانم و آرزو دارم که جنگ توقف یابد."

لوگوی مشرانو جرگه افغانستان/ Rferl
لوگوی مشرانو جرگه افغانستان/ Rferl

پس از اعلان عملیات بهاری از سوی طالبان، زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز آن را محکوم کرده است.

خلیل زاد روز گذشته ۱۲ اپریل در تویتر خود نوشت که این اعلان طالبان یک اقدام بی‌باکانه بود که با این کار خود طالبان بی‌پروایی‌شان را به خواست صلح تمام افغان‌ها نشان دادند.

خلیل‌زاد در تویتر خود همچنان از پاکستان، قطر و کشورهای دیگری که خواهان صلح در افغانستان می‌باشند خواست این اعلان طالبان را تقبیح کنند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG