لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۸

تحریم کنندگان لویه جرگه مشورتی صلح: موارد بحث شده در جرگه تکراری بود


۱۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان طی یک نشست در کابل لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کردند. April 28 2019

یک روز پس از پایان جرگه مشورتی صلح، برخی از تحریم کنندگان این جرگه به قطعنامه آن خوشبین نیستند.

فریدون خوزون معاون سخنگوی رئیس اجرائیه روز شنبه ۱۴ثور به رادیو آزادی گفت که تمامی موارد درج شده در قطعنامه تکراری اند و به گفته وی باید این جرگه پس از توافقات صلح با طالبان برگزار می‌شد:

"تمام بحث‌هایی‌که در قطعنامه لویه جرگه اعلام شده، در شورای رهبری مصالحه و نشست‌های متعدد سیاسیون صورت گرفته بود هیچ کس خلاف صلح و آتش‌بس نیست اما در قطعنامه لویه جرگه چیزی جدید نبود از همین خاطر ما گفتیم که خوبتر می‌بود که لویه جرگه پس از توافقات صلح با طالبان برگزار می‌شد."

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان نیز به تازگی در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است که برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح علی‌رغم تحمیل هزینه سنگین مالی بر مردم و ایجاد چند روز توقف در فعالیت‌های اقتصادی و دولتی، دستآورد جدیدی برای کشور نداشته است.

لویه جرگه مشورتی صلح روز جمعه با صدور قطعنامۀ ۲۳ ماده‌ای به شمول آتش‌بس فوری، آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی، تبادلۀ زندانیان، حفظ نیروهای امنیتی افغان و خروج همآهنگ قوای خارجی از افغانستان، پایان یافت.

به دنبال آن، طالبان روز جمعه با نشر اعلامیۀ لویه جرگه مشورتی صلح را یک نشست فرمایشی خوانده، همه خواست‌های این جرگه به شمول آتش‌بس و گفتگوهای رو در رو با حکومت را، رد کردند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور، عبدالکریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، ۱۲ دسته انتخابات ریاست جمهوری و برخی دیگر از سیاسیون افغان، لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کردند.

در همین حال دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر می‌گوید قطعنامه این جرگه پروسه فعلی صلح را کمک نمی‌کند.

قادر شاه سخنگوی این دسته انتخاباتی گفت:

آرشیف، قادر شاه سخنگوی دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر
آرشیف، قادر شاه سخنگوی دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر

"این جرگه اصلاً ارزش‌های اصلی را نداشت، بجای این‌که نتیجه مثبت بدست بیاید متأسفانه همان موارد بود که نه تنها تیم صلح و اعتدال بلکه همه مردم آنرا می‌خواستند که اینجا دوباره تکرار شد، ما به این نظر هستیم که چنین مصارف و تکلیف شهروندان کابل با چنین یک جرگه قابل مقایسه نیست."

احمد ولی مسعود یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شامل دسته تحریم کنندگان نیز می‌گوید که رئیس جمهور از طریق جرگه صلح خواست تا این پروسه را در انحصار خود قرار دهد.

اما مسئولان برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفته اند که مردم افغانستان صلح می‌خواهند و خواست‌های‌شان در این باره در قطعنامه جرگه مشورتی صلح بازتاب یافت.

سازمان ملل متحد و ناتو از قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان، حمایت کرده و گفته‌اند که برقراری آتش‌بس برای فراهم آوری زمینه صلح در افغانستان کمک می‌کند و زندگی افغان‌ها را نجات می‌دهد.

رئیس جمهور غنی نیز به اشتراک کننده‌های این جرگه اطمئنان داده‌است که تمام فیصله‌های آنان عملی خواهد شد و هم‌چنان برای حُسن نیت، ۱۷۵ زندانی طالبان آزاد خواهند شد.

وی گفته است، قطعنامه این جرگه نقشه راه وی در روند صلح خواهد بود و بخاطر آتش‌بس دو جانبه و ایجاد دفتر برای طالبان در افغانستان ابراز آمادگی کرده‌است.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG