لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۳

جان بس: برای مذاکره با حکومت افغانستان از سوی طالبان جدیت دیده نشده‌است


جان بس سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان (چپ) حین مصاحبه اختصاصی با صادق رشتینی خبرنگار رادیو آزادی در کندهار.

سفیر ایالات متحده در کابل می‌گوید، هنوز نشانۀ از جدی بودن طالبان برای اجرای مذاکرات با حکومت افغانستان دیده نشده است.

جان بس این سخن را دیروز دوشنبه در گفتگوی ویژه با خبرنگار رادیو آزادی در کندهار ابراز کرد.

جان بس افزود، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان در دور ششم گفتگو‌هایش با نماینده‌های طالبان روی این‌که از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، پیشرفت‌های زیاد داشته است.

اما به گفته او، روی بخش‌های دیگر از جمله کاهش خشونت‌ها پیشرفت زیاد حاصل نشده است.

وی گفت:

"متأسفانه ما در بخش‌های دیگر به پیشرفت بسیار زیاد دست نیافتیم و در زمینۀ رسیده‌گی به خواست مردم افغانستان که ما نیز حمایتش می‌کنیم و آن کاهش خشونت و یا برقراری آتش‌بس است، پیشرفت حاصل نشده است. هم‌چنان هنوز ما شاهد نشانۀ از جدی بودن طالبان برای اجرای مذاکرات در مورد مسایلی که تنها افغان‌ها می‌توانند در موردش تصمیم بگیرند، با حکومت افغانستان و جمع گسترده‌تر نیستیم."

بیش از ۳۲۰۰ تن از اشتراک کننده‌های لویه جرگۀ مشورتی صلح پس از حدود پنج روز بحث و مشوره در سیزدهم ماه ثور در یک قطعنامه از طالبان خواستند که آتش‌بس کنند و به اجرای گفتگو‌های بین‌الافغانی بپردازند.

اما طالبان پاسخ مثبت ندادند، گروهی که حکومت افغانستان را دست نشاندۀ ایالات متحده می‌خواند.

آرشیف، نصرالله ستانکزی، استاد پوهنزی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل

نصرالله ستانکزی، استاد پوهنزی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل دیشب در گفتگو با رادیو آزادی گفت، حاضر نشدن طالبان برای مذاکرۀ مستقیم با حکومت افغانستان چند دلیل دارد:

"با توجه به شتابی که مذاکره کنندۀ ایالات متحده دارد، طالبان احساس می‌کنند که بهترین موقع است تا از امریکایی‌ها امتیاز بگیرند. دوم این‌که طالبان فاصله میان کابل و واشنگتن را احساس می‌کنند و ازین موقع استفاده کرده و می‌خواهند از امریکایی‌ها امتیاز بگیرند و در نهایت فرصت گفتگو با حکومت را مساعد کنند."

دور ششم گفتگو‌های زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان و نماینده‌های طالبان در شهر دوحۀ قطر پنج‌شنبه گذشته پایان یافت.

جان بس سفیر ایالات متحده در کابل می‌گوید، پس از برقراری صلح در افغانستان نیز کشورش افغان‌ها را یاری خواهد رساند.

اما به‌گفته او، کمک و همکاری امریکا در بخش‌های اقتصادی و بشری با افغانستان در آینده به این بسته‌گی خواهد داشت که این کشور مطابق معیار‌های بین‌المللی عمل کند.

آقای بس می‌افزاید:

"یقیناً این‌که چه مقدار ازین کار‌ها را فراتر از کمک‌های بشری انجام داده می‌توانیم، به شرایط یک توافق و علاقه‌مندی طالبان برای پیوستن به جامعه و زیستن در جامعۀ افغانی بسته‌گی دارد که بخشی از ملت‌های است که به استقلال یکدیگر احترام می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که تهدید را به یکدیگر متوجه نمی‌سازند."

نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان پس از پایان یافتن دور ششم گفتگو‌ها با طالبان در شهر دوحۀ قطر به روز پنج‌شنبه در حساب تویتر خود نوشت، روی جنبه‌های چهارچوب پایان جنگ در افغانستان پیشرفت مداوم، اما آهسته داشت.

چهار روز پس ازین تویت آقای خلیل‌زاد دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد (یوناما) در کابل، در یک خبرنامه نگرانی عمیقش را به‌خاطر افزایش خشونت‌ها در برابر غیر نظامیان در یک هفتۀ اول ماه مبارک رمضان ابراز کرده‌است.

در خبرنامۀ دوشنبه یوناما آمده‌است که طالبان در برخی موارد قصداً غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG