لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۵

دور هفتم گفتگوهای صلح با ادعای پیشرفت‌ها، اما نتایج نامشخص


مذاکرات میان نماینده های طالبان و هیئت امریکایی در شهر دوحه قطر

در حالی‌که در مورد کدام پیشرفت مشخص در گفتگوهای جاری بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان در قطر گزارش داده نشده، اما اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گویند در گفتگوها پیشرفت شده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر ناوقت دیشب به رادیو آزادی گفت، با آنکه شاهد پیشرفت‌ها در مذاکرات جاری اند اما به گفته او هنوز هم برخی مسایل باقی مانده‌است تا روی آن به یک نتیجه برسند.

اما او در مورد این پیشرفت ها جزئیات نداد.

به گفته شاهین، گفتگو ها میان هیئت امریکایی و نماینده های طالبان در قطر امروز پنج‌شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر عبداللطیف منصور یک عضو تیم مذاکره کننده طالبان برای بعضی رسانه‌ها گفته است که دیروز چهارشنبه ۱۲ سرطان آن‌ها روی برخی موضوعات گفتگو کردند، اما به نتیجه نرسیدند.

ملا خیرالله خیرخواه یک عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر برای برخی رسانه‌ها گفته است: "در گفتگوها پیشرفت شده است."

ولی برخی منابع می‌گویند فکر نمی‌کنند، در دور هفتم گفتگوها بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان در قطر کدام پیشرفت شود.

یک منبع دیپلوماتیک روز گذشته به رادیو آزادی گفت، احتمال دارد که این دور گفتگوها بدون کدام توافق پایان یابد.

برخی کارشناسان به این باور اند که دور هفتم گفتگوها از تدویر کنفرانس بین‌الافغانی متأثر شده که روز یکشنبه و دوشنبه آینده در قطر دایر می‌شود.

این کنفرانس توسط یک نهاد جرمنی سازماندهی و میزبانی می‌شود و قطر نیز در میزبانی آن سهم دارد.

مارکُس پوتزل نماینده خاص جرمنی برای افغانستان و پاکستان این کنفرانس را برای رسیدن به صلح در افغانستان، یک فرصت مهم خوانده‌است.

ځدراڼ درويش کارشناس مسایل سیاسی در قطر می‌گوید گفتگوها بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان را از نزدیک دنبال کرده، تأکید می‌کند که این گفتگوها باید مذاکرات مستقیم بین حکومت افغانستان و طالبان را تشویق کند.

ځدراڼ درويش می‌گوید، هر نشست به ارتباط صلح افغانستان، باید به گفتگوهای مستقیم بین طالبان و حکومت افغانستان منجر شود: "جهانیان اگر جرمنی است یا اتحادیه اروپا، اگر روسیه، چین و یا پاکستان است، باید همه دخالت کنند تا حکومت افغانستان و طالبان به مذاکرات مستقیم بنشینند، آتش‌بس اعلام کنند و جنگ را از قریه‌ها بیرون بکشند، این موضوع برای تأمین صلح زمینه عالی را فراهم خواهد کرد."

گفته می‌شود در این کنفرانس بین‌الافغانی حامد کرزی رئیس جمهور سابق، تعدادی از مشاوران وی و برخی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان اشتراک نخواهند کرد.

محمد حنیف اتمر که در نشست اخیر در مسکو با شماری از سیاسیون افغان اشتراک داشت گفته‌است، در این کنفرانس اشتراک نمی‌کند.

زلمی خلیل­زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، این کنفرانس بین‌الافغانی را برای پیشرفت در مسیر صلح افغانستان، یک گام مهم خوانده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز دیروز در مقر قول اردوی ۲۰۵ اتل در کندهار گفت، تلاش‌های صلح در دو ماه آینده تشدید خواهد یافت: "در دو ماه آینده، باز هم تلاش‌ها را سرعت می‌بخشیم، اما به شیوۀ واضح و منطقی، تا جنگ ختم شود، مردم افغانستان آرام شوند، قوای امنیتی و دفاعی افغانستان یگانه نیروی خواهد بود که انحصار مشروع قدرت را در دست خواهد داشت، به همین دلیل لازم است که با دقت و تدبیر به صلح برسیم."

گفته می‌شود که در کنفرانس بین‌الافغانی در قطر، حدود ۶۰ تن اشتراک می‌کنند، کسانی‌که وظیفه حکومتی دارند به حیث اشخاص مستقل، نه مقام دولتی، شرکت خواهند کرد.

تا اکنون نشست‌های متعدد در کشورهای مختلف جهان، به ارتباط صلح افغانستان دایر شده، اما هیچ یک آن نتایج ملموس در قبال نداشته و زمینه آنرا مساعد نتوانسته که طالبان را برای گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان راضی سازد.

XS
SM
MD
LG