لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۷

خلیلزاد جزئیات مذاکرات با طالبان را با حکومت افغانستان شریک می‌سازد


زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در کابل. July 31 2019

زلمی خلیلزاد پس از مذاکرات نفس‌گیر با هیئت طالبان در قطر، جزئیات این مذاکرات را امروز با مقام‌های افغان در میان می‌گذارد.

آقای خلیلزاد در حساب کاربری توییترش تأیید کرده است که روز یکشنبه به هدف گفتگو با دولتمردان افغان به کابل می‌آید.

صدیق صدیقی سخنگوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که آقای خلیلزاد نتایج مذاکرات خود با طالبان را با آقای غنی و برخی مقام‌های دیگر افغان در میان خواهد گذاشت.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

وی گفت:‌ "قرار است که آقای خلیلزاد امروز به کابل برسد و طبعاً با رئیس جمهور افغانستان ملاقات خواهد داشت و نتایج گفتگوهای اخیر خود را با حکومت افغانستان شریک خواهد ساخت."

آقای صدیقی از ارائه جزئیات بیشتر در این مورد خود داری کرد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر قطر طالبان در حساب توییترش نوشته که دور کنونی گفتگوها پایان یافته و پس از چاشت روز یکشنبه میان دو طرف بحث‌ها روی موضوعات فنی نیز تکمیل خواهد شد.

او اطمینان داده است که در آستانه حل صلح آمیز مسئله افغانستان قرار دارند.

اما عزیزالله دین‌محمد معاون شورای عالی صلح می‌گوید که آقای خلیلزاد جزئیات مهمی را درباره مذاکرات قطر با مقام‌های حکومت و رهبران سیاسی در میان خواهد گذاشت.

عزیزالله دین‌محمد معاون شورای عالی صلح افغانستان
عزیزالله دین‌محمد معاون شورای عالی صلح افغانستان

وی افزود: "من یقین دارم که مذاکرات به آخر رسیده و حتماً جزئیاتی را که آنان بر سر آن‌ها بحث کرده‌اند، با رهبران حکومت و سیاسیون در میان خواهد گذاشت."

طالبان پیش از این گفته‌اند که پس از توافق با امریکا، با تمام طرف‌های سیاسی افغان وارد مذاکراه می‌شوند، گفتگوهایی که برای افغانستان سرنوشت ساز خواهد بود.

حکومت افغانستان نیز تأکید می‌کند که اعضای هیئت مذاکره‌ کننده مشخص شده و منتظر است تا هرچه زودتر گفتگوها میان افغان‌ها آغاز شود و زمینه برای ختم جنگ و آتش‌بس دایمی در این کشور فراهم شود.

دور نهم گفتگو‌ها میان زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان و هیئت طالبان نزدیک به ده روز در قطر ادامه داشت.

دو طرف تأیید کرده‌اند که متن توافقنامه نهایی شده و روی برخی مسایل فنی آن بحث‌ها ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG