لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۷

قول اردوی سیلاب: به پرتاب ۲۰۰ راکت پاکستان پاسخ داده شد


آرشیف، نیروهای افغان حین عملیات نظامی در یکی از ولایات افغانستان

مقام‌های کنر می‌گویند روز دوشنبه بیش از ۲۰۰ راکت ظرف دو ساعت از خاک پاکستان بر چندین منطقه در این ولایت پرتاب شده‌است.

جنرال میرویس صافی قوماندان لوای دوم قول اردوی ۲۰۱ سیلاب دوشنبه (۳۰ جدی ۱۳۹۸) به رادیو آزادی گفت، دو پولیس سرحدی در این حملات زخمی شده‌اند.

به‌گفته آقای صافی، ولسوالی سرکانو و مناطق ناوه، ناوه پاس و چندین منطقه در این ولایت هدف توپخانۀ نیروهای پاکستانی قرار گرفتند.

او افزود: "ما بر کسی تعرض نکرده ایم. پاکستانی‌ها در حالت تعرضی قرار داشته اند و تلاش کرده‌اند وضعیت امنیتی ما را خراب سازند یا پوسته‌های ما را از بین ببرند. برنامه داشتند تا پوسته‌های سرحدی ما را به صورت مکمل تخریب کنند. نیروهای امنیتی ما با شجاعت و قهرمانی پاسخ دادند. ما برای هر گونه پاسخ آمادگی داریم."

حدود ۱۰ سال پیش هم نیروهای افغان و پاکستانی در منطقۀ ناوه پاس ولایت کنر درگیر شدند که در نتیجه به هر دو جانب تلفات وارد شد.

دو ماه پیش نیز درگیری میان نیروهای افغان و پاکستانی، روی ایجاد یک پوسته امنیتی در ولسوالی ناری کنر رخ داد که در نتیجه سه باشندۀ محلی کشته شدند.

نیروهای سرحدی افغان در ولسوالی گوشته در سرحد میان افغانستان و پاکستان. 02May2013
نیروهای سرحدی افغان در ولسوالی گوشته در سرحد میان افغانستان و پاکستان. 02May2013

عبدالوارث یک باشندۀ ولسوالی سرکانو به رادیو آزادی گفت، بار نخست نیست که پاکستانی‌ها ولایت کنر را هدف قرار می‌دهند.

او افزود: "از چاشت تا ساعت چهار عصر، بارانی از توپخانه در منطقه جریان داشت. پاکستان برای بار نخست این کار را نکرده و حتی از سال ۲۰۱۰ میلادی تا حالا در مناطق مرزی ولایت کنر حملات توپخانه‌ای و راکتی انجام داده‌است."

پیش از این ریاست جمهوری افغانستان در ماه عقرب، راکت‌پرانی‌های پاکستان بر مناطق مرزی ولایت‌های شرقی را نکوهش کرده و آنرا نقض آشکار قوانین بین‌المللی دانسته بود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در پیامی در آن وقت در تویتر نوشت که دولت افغانستان خواهان قطع فوری این حملات از جانب پاکستان است.

حکومت افغانستان به خاطر چنین حملات از جانب پاکستان، به سازمان ملل‌متحد نیز شکایت کرده و خواهان وارد کردن فشار‌ها بر آن کشور شده‌است تا در نتیجه حملات راکتی و سلاح‌های سنگین قطع شوند.

وزارت دفاع افغانستان با وجود تماس‌های پیهم رادیو آزادی، در مورد حملات دیروز از جانب پاکستان ابراز نظر نکرد.

مقام‌های پاکستانی هم تا هنوز در مورد حملات دوشنبه چیزی نگفته اند، اما در گذشته تأکید کرده‌اند که حملات در مناطق مرزی بیشتر به‌خاطر سرکوب گروه‌های شورشی صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG