لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۴۲

اتحادیه اروپا نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری را به غنی تبریک گفته است


محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان همراه با امرالله صالح معاون نخست و سرور دانش معاون دوم او، پس از امضای سند کمیسیون انتخابات
محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان همراه با امرالله صالح معاون نخست و سرور دانش معاون دوم او، پس از امضای سند کمیسیون انتخابات

اتحادیه اروپا پیروزی رئیس جمهورغنی در انتخابات را به‌وی تبریک گفته و از تعهد وی برای تشکیل یک حکومت فراگیر که ممثل همه مردم افغانستان باشد، استقبال می‌کند.

اعلامیه اتحادیۀ اروپا می‌گوید نمایندۀ ارشد این اتحادیه برای امور خارجی و پالیسی امنیتی با رئیس جمهورغنی، دیروز در یک تماس تلفونی نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته است.

جوزیپ بوریل دراین گفت‌وگوی تلفونی از پایان یافتن پروسۀ تفتیش و شکایات انتخاباتی که با اشتراک همه جوانب ذیدخل چندین ماه طول کشید، استقبال کرده است.

اتحادیه اروپا از کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان نیز قدردانی می‌کند.

نماینده ارشد اتحادیۀ اروپا خاطر نشان می‌سازد که این اتحادیه از قانون اساسی و نهادهای افغانستان همواره حمایت کرده و با توجه به‌نتایج نهایی انتخابات آمادۀ همکاری با حکومت جدید افغانستان، به‌رهبری رئیس جمهور غنی می‌باشد.

جوزیپ بوریل نماینده ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا تاکید می‌کند که اکنون اولویت این است تا برای حمایت از صلح فراگیر اجماع به‌میان آید.

جوزیپ بوریل نماینده ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا
جوزیپ بوریل نماینده ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا

اعلامیه اتحادیه اروپا می‌گوید که این اتحادیه از روند صلح حمایت می‌کند و این یک فرصتی است که نباید ضایع شود.

امان‌الله احمدزی استاد فاکولتۀ حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل می‌گوید واکنش اتحادیه اروپا، چون یکی از حامیان عمدۀ پروسۀ انتخابات افغانستان بسیار مهم است.

او افزود:"چون اتحادیه اروپا نه‌تنها در موضوع انتخابات افغانستان بلکه در مسایل صلح، امنیت، دموکراسی و حقوق بشر از گذشته دخیل بوده و در پروسۀ بعدی که به‌خصوص پروسۀ صلح است، بسیار از نزدیک با افغانستان کار خواهد کرد. ازاین لحاظ برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است که روابط خود را با حکومت بعدی افغانستان به‌شکل دوستانه حفظ کند و این یک امر طبیعی و معمول هم است."

دفتر ملل متحد درکابل (یوناما) در واکنش محتاطانه خود نسبت به‌نتایج انتخابات برای همکاری با حکومت آیندۀ افغانستان ابراز آمادگی کرده است.

اعلامیه یوناما با اشاره به نگرانی‌های برخی نامزدان می‌گوید که ملل متحد به‌حمایت از مردم و نهادهای افغانستان به‌شمول همه احزاب سیاسی ادامه می‌دهد و به ارگان‌های انتخاباتی به‌منظور رسیدگی به خواسته‌های قابل درک نامزدان مشورت‌های بی‌طرفانه خواهد داد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز چهارشنبه، وثیقه پیروزی در انتخابات را رسماً به‌رئیس جمهور غنی سپرد.

محمداشرف غنی هنگام تسلیم شدن وثیقه پیروزی در انتخابات
محمداشرف غنی هنگام تسلیم شدن وثیقه پیروزی در انتخابات

رئیس جمهور اشرف غنی هنگام تسلیم شدن این سند گفت: "امانتی ای را که ملت افغانستان به ما سپرده اند اشاءالله و تعالی با سرافرازی به‌سر خواهیم رسانید. و کلان‌ترین افتخار ما این خواهد بود که بعد از ختم وظیفۀ خود بتوانیم درنتیجۀ انتخابات شفاف و سرتاسری اقتدار ملی را به کسی که بعد از ما، ملت مورد اعتماد قرار می‌دهد تحویل دهیم."

در عین حال عبدالله عبدالله رقیب عمدۀ رئیس جمهورغنی درانتخابات، نتیجۀ نهایی انتخابات را رد کرده و خود را برنده اعلام کرده است.

ازسوی دیگر شورشیان طالب انتخاب مجدد اشرف غنی را جعلی و درتضاد با محتوای پروسۀ صلح عنوان کرده اند.

دراین میان وزیرخارجۀ روسیه در ملاقات با میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگۀ افغانستان ابراز امیدواری کرده که اظهاراتی که نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری را رد می‌کند مانع راه حل درافغانستان نشود.

سرگی لاوروف وزیرخارجۀ روسیه در ملاقات با میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگۀ افغانستان
سرگی لاوروف وزیرخارجۀ روسیه در ملاقات با میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگۀ افغانستان

آژانس خبررسانی تاس گزارش می‌دهد که سرگی لاوروف در تبصره به اظهارات اخیر عبدالله عبدالله و طالبان گفته که او امیدوار است نتایج انتخابات ریاست جمهوری و واکنشی که به‌دنبال داشت دربرابر تماس‌های مثبت افغان‌ها جهت پیشرفت به‌سوی حل مشکلاتی که از مدت‌ها دامنگیر افغانستان رنجدیده است، ممانعتی ایجاد نکند.

XS
SM
MD
LG