لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۶

شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۷۴ تن رسید


مهاجران بازگشته از ایران در مرز اسلام قلعه در هرات

با ثبت ۳۲ قضیه‌ی جدید مثبت ویروس کرونا در هرات به روز سه‌شنبه (۵ حمل)، شمار آلوده شدگان به این ویروس به ۷۴ تن رسید.

ریاست صحت عامه هرات دیروز خبر داد که این ۳۲ تن در ۴۸ ساعت گذشته به کرونا مبتلا شده‌اند.

از سوی دیگر جنرال سکات میلر قوماندان نیروهای حمایت قاطع در افغانستان دیروز (۵ حمل) گفت که برای جلوگیری گسترش این ویروس کشنده و همه‌گیر تمام جوانب درگیر باید خشونت‌ها را کاهش دهند.

آقای میلر گفت: "می‌خواهم در مورد بیماری (کوواید-۱۹) یا ویروس کرونا صحبت کنم. این برای تمام جهان مهم است، چیزی است که تمام جهان را متأثر کرده‌است. تمرکز باید بالای این باشد که چگونه از گسترش این ویروس جلوگیری شود، چنین کار در حالت عادی مشکل است و در جنگ دشوارتر می‌باشد و تقریباً ناممکن می‌شود. تمام جوانب باید خشونت‌ها را کاهش دهند تا روی این تمرکز شود که این ویروس در بین نیروها و مردم منتشر نشود."

جنرال میلر این گفته‌ها را در یک کنفرانس مشترک ویدیویی با مقام‌های امنیتی افغانستان در حالی ابراز داشت که مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان از آلوده شدن ۴ نیرویش به ویروس کرونا در افغانستان خبر داد.

طالبان تا حال تقاضای حکومت مبنی بر کاهش خشونت‌ها را رد کرده‌اند، ولی جنرال میلر گفت "اگر طالبان حمله‌های شان را افزایش دهند می‌دانند که با عکس‌العمل ما مواجه می‌شوند."

او افزود، طالبان می‌دانند که ما حق دفاع از خود را داریم و همچنان حق این را داریم که از نیروهای امنیتی افغانستان که شرکای ما اند، دفاع کنیم.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه در سمت (چپ) با داوود الطاف نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان
فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه در سمت (چپ) با داوود الطاف نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان بر اساس تخمین سازمان صحی جهان گفته است: "اگر افغان‌ها به توصیه‌های صحی توجه نکنند امکان دارد در ۵ ماه آینده ۸۰ درصد افغان‌ها یعنی حدود ۲۵ میلیون تن مصاب به (کوواید-۱۹) شوند".

توصیه‌های معمول صحی

شیوع ویروس کرونای جدید با نام «کووید-۱۹» از ماه دسمبر گذشته (نزدیک به سه ماه پیش) از شهر ووهان چین آغاز شد. برخی توصیه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به این وایروس:

دست‌های خود را با آب پاک و مواد شوینده مانند صابون بشویید و بر دفعات شستن‌ دست‌ها بیفزایید.

در صورت در دسترس نبودن صابون، از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل استفاده کنید.

هنگام عطسه و سرفه حتماً دهان خود را بپوشانید؛ اگر دستمالی در دست ندارید، این کار را با حائل کردن بازو انجام دهید و نه کف دست که تماس بیشتری با محیط و دیگران دارد.

از نگهداشتن دستمال‌های استفاده‌شده با خود، خودداری کنید و بلافاصله دور بیندازید.

از دست زدن به صورت خود، به‌ویژه دهان، بینی و چشم خودداری کنید.

از دست دادن و روبوسی بپرهیزید.

از حضور در اماکن عمومی و شلوغ، که احتمال شیوع ویروس در آن‌ها وجود دارد، تا حد ممکن پرهیز کنید.

XS
SM
MD
LG