لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۴

'پیشنهاد غنی برای مدیریت پروسه صلح از سوی عبدالله پذیرفتنی نیست'


محمداشرف غنی می‌گوید حاضر است تا زعامت و مدیریت پروسه صلح را به عبدالله عبدالله بدهد.

تیم عبدالله عبدالله پیشنهاد محمداشرف غنی مبنی بر سپردن زعامت و مدیریت پروسه صلح به آقای عبدالله را رد کرد.

تیم عبدالله عبدالله می‌گوید که پیشنهاد محمداشرف غنی مبنی بر واگذاری مدیریت و زعامت روند صلح از سوی عبدالله برای آن‌ها قطعاً پذیرفتنی نیست.

نور رحمان اخلاقی از اعضای ارشد این تیم روز جمعه به رادیو آزادی گفت که آقای غنی در جایگاهی نیست که چنین پیشنهادی را مطرح کند.

نور رحمان اخلاقی از اعضای ارشد تیم عبدالله عبدالله
نور رحمان اخلاقی از اعضای ارشد تیم عبدالله عبدالله

آقای اخلاقی افزود: "آقای غنی چون مشروعیت ندارد، در جایگاهی نیست که به کسی چیزی را پیشنهاد کند، وقتی میانجی‌ها آمدند تا در آینده یک اتمام حجتی در این قضیه وجود داشته باشد، به آن‌ها این زمینه داده شد تا اگر از یک راه مصلحت‌آمیزی که در آن عدالت رعایت شود بتوانند این را حل کنند، حل کنند، اما آقای غنی از چنین فرصت‌هایی استفاده‌های سوء می‌کند."

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که روز پنج‌شنبه با هیئت اداری و روسای کمیسیون‌های ولسی جرگه در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد و سخنان او امروز منتشر شد که می‌گوید، حاضر است تا زعامت و مدیریت پروسه صلح را به عبدالله عبدالله بدهد.

محمداشرف غنی می‌گوید حاضر است تا زعامت و مدیریت پروسه صلح را به عبدالله عبدالله بدهد.
محمداشرف غنی می‌گوید حاضر است تا زعامت و مدیریت پروسه صلح را به عبدالله عبدالله بدهد.

آقای غنی افزوده است: "یک شورای عالی صلح ایجاد شود جناب داکتر صاحب «عبدالله عبدالله» ریاست شورای عالی صلح را انجام دهد، پروتوکول‌اش پروتوکول یک معاون رئیس جمهور، امکانات امنیتی، بودجه، شیوه تصمیم‌گیری و همه موارد شان قابل بحث است، انعطاف کامل دارم."

این پیشنهاد درحالی صورت گرفته که مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا و زلمی خلیل‌زاد نماینده آن کشور برای صلح افغانستان از رهبران سیاسی افغانستان خواسته اند تا حکومت همه‌شمول تشکیل دهند.

پیش از این هم‌زمان با سوگند وفاداری محمداشرف غنی به‌عنوان رئیس جمهور افغانستان عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را نپذیرفت و به عنوان "رئیس جمهور دولت همه‌شمول" سوگند وفاداری یاد کرد.

به‌دنبال این تنش‌ها، مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا به کابل آمد تا راه حلی را پیدا کند اما موفق نشد.

به همین خاطر ایالات متحده امریکا یک میلیارد دالر از کمک‌های خود به افغانستان را به حالت تعلیق در آورد.

در کنار کشورهای جهان به‌شمول امریکا، برخی سیاسیون افغانستان نیز تلاش‌ها را آغاز کرده اند تا میان عبدالله و غنی توافقی را ایجاد کنند.

درهمین حال مسعود ترشت‌وال سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان به رادیو آزادی گفت: "تلاش‌های سیاسیون بی‌نتیجه نبوده و آقایان غنی و عبدالله برای بیرون رفت از مشکلات به‌میان آمده، انعطاف نشان داده اند."

XS
SM
MD
LG