لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۸

طالبان هشدار داده که تیم تخنیکی خود را از کابل فرا می‌خواند


اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

طالبان گفت‌وگوها با حکومت افغانستان را به هدف تبادله زندانیان، متوقف کرده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر شام دیروز در حساب تویترش نوشت که بر اساس توافق‌نامه امضا شده صلح، باید زندانیان آن‌ها قبل از این رها می‌شدند و راه برای مذاکرات بین‌افغان‌ها هموار می‌شد.

به گفته شاهین، جانب مخالف آن‌ها مانع رهایی زندانیان شده و توافق‌نامه را نقض می‌کند. او افزود، روی این دلیل آن‌ها تیم تخنیکی شان را بدون تأخیر از کابل فرا می‌خوانند.

همزمان با این، جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان از طالبان خواست که برای از هم پاشی روند صلح بهانه نجویند.

فیصل دیروز سه‌شنبه (۱۹ حمل) در یک پیامی به رادیو آزادی گفت، حکومت در ارتباط به صلح به تعهداتش استوار بوده و گفت‌وگوها برای تبادله زندانیان در مرحله حساس آن رسیده که عقب نیشینی طالبان از این گفت‌وگوها به این معنی است که طرف مخالف در مذاکرات صلح جدی نیست.

در این میان، عزیزالله فضلی مشاور ارشد وزارت دولت در امور صلح ناوقت دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، تا هنوز هم امید است که گفت‌وگوها به منظور تبادله زندانیان به پیش برود.

او گفت: "اکنون پروسه رهایی زندانیان بین تیم‌های تخنیکی متوقف شده، اما من امیدوارم که انشاالله این پروسه دوباره ازسر گرفته شود. خدا کند که این باعث آغاز مذاکرات بین افغان‌ها شود."

تیم تخنیکی سه نفری طالبان با تیم حکومت افغانستان هفته گذشته گفت‌وگوهای شان را آغاز کردند. قرار بود این تبادله در دهم ماه مارچ صورت گیرد.


مقام‎های افغان می‌گویند که تیم تخنیکی طالبان خواهان رهایی قوماندانانی هستند که دست‌های شان به خون مردم افغانستان آلوده است.

با شکست این مذاکرات شاید تنش‌ها در افغانستان افزایش یابد و ممکن است که تهدیدی متوجه پلانی باشد که بر اساس آن نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند.

موافقت‌نامه آوردن صلح به افغانستان میان امریکا و طالبان در ۲۹ ماه فبروری امضا شد که بر اساس آن توافق شده که نیروهای نظامی امریکا در ظرف ۱۴ ماه افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG