لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۱

ارگ: اگر طالبان در پروسه صلح یک گام بردارند، حکومت به اقدام بیشتر آماده است


آرشیف، آتش‌بس طالبان در جریان عید رمضان سال ۱۳۹۷

ریاست جمهوری افغانستان، ارگ می‌گوید، اگر طالبان برای اعتماد سازی در پروسۀ صلح یک گام بردارند، حکومت به اقدام‌های بیشتر آماده است.

امروز سومین و آخرین روز آتش‌بس موقت میان حکومت و طالبان است.

شماری از سیاسیون و شهروندان افغانستان، برقراری آتش‌بس سه روزه میان حکومت و طالبان را به مناسبت عید، یک پیشرفت مهم برای اعتماد سازی می‌دانند.

رئیس جمهور اشرف غنی در بدل اعلام آتش‌بس از جانب طالبان برای رهایی ۲،۰۰۰ تن از زندانیان طالبان دستور داد.

دیروز ۱۰۰ تن از زندانیان رها شدند و انتظار می‌رود این روند ادامه یابد.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان شام دوشنبه «۰۵ جوزای ۱۳۹۹» به رادیو آزادی گفت که حکومت همیشه بر آتش‌بس تأکید کرده‌است.

دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

آقای مینه‌پال افزود: "آتش‌بس سرتاسری و دایمی، خواست افغان‌هاست. بر اساس همین خواست مردم، حکومت همیشه بر آتش‌بس تأکید می‌کند. برای این‌که خون بیشتر افغان‌ها ریختانده نشود، برای این‌که مردم در صلح و آرامش زندگی کنند، حکومت همیشه بر آتش‌بس تأکید کرده و در این مورد گام‌های مؤثر و ضروری برداشته است. بدون شک اگر طالبان برای اعتماد سازی یک گام بردارند، حکومت افغانستان برای گام‌های بیشتر آماده است."

نخست طالبان به مناسبت عید فطر، آتش‌بس سه روزه اعلام کردند و سپس حکومت هم از اقدام مشابه خبر داد.

اشرف غنی: روند رهایی زندانیان طالبان تسریع خواهد شد

زلمی خلیل‌زاد از اعلام آتش‌بس میان طالبان و کابل استقبال کرد

شماری از رهبران و سازمان‌های مختلف، از آتش‌بس سه روزه استقبال کرده و خواسته‌اند که آتش‌بس دایمی هم در افغانستان نافذ شود.

محمد اشرف غنی در جریان سخنرانی در عید رمضان
محمد اشرف غنی در جریان سخنرانی در عید رمضان

رئیس جمهور اشرف غنی روز یک‌شنبه «۰۴ جوزای ۱۳۹۹» گفت که به‌عنوان نیت نیک، ۲،۰۰۰ زندانی طالبان را از بند رها می‌کند.

شورای امنیت ملی افغانستان دیروز «۰۵ جوزای ۱۳۹۹» گفت که سلسلۀ رهایی این دو هزار زندانی، دوشنبه آغاز شد و ۱۰۰ زندانی طالبان از بند رها شدند.

انتظار می‌رود که این روند امروز سه‌شنبه هم ادامه یابد.

حکومت تا حالا حدود ۱،۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و آنسو نزدیک به ۲۵۰ تن از بند طالبان آزاد شده‌اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از آغاز روند رهایی ۲،۰۰۰ زندانی این گروه استقبال کرده و خواسته است که روند آزادی ۵،۰۰۰ زندانی طالبان بر اساس توافق آن‌ها با امریکا سرعت یابد. به‌گفتۀ شاهین، این اقدام زمینه‌ساز مذاکرات بین‌الافغانی شده می‌تواند.

بر اساس توافق ۲۹ فبروری میان امریکا و طالبان، تا ۵،۰۰۰ زندانی این گروه از بند حکومت افغانستان رها می‌شوند و آنسو طالبان، ۱،۰۰۰ زندانی حکومت را آزاد می‌کنند.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

شورای امنیت ملی افغانستان در ۲۲ ثور، از توقف روند رهایی زندانیان طالبان خبر داد.

در این میان رولاند کوبیا نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، خواهان دقت در رهایی زندانیان طالبان شده‌است.

آقای کوبیا روز دوشنبه در تویترش نوشت، رهایی جنگجویان گذشته که شاید فردا باز هم سلاح در دست گیرند، در وضعیت فعلی به جای اعتماد سازی، تسلط آن‌ها را نشان می‌دهد.

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم دیروز به رادیو آزادی گفتند، در رهایی زندانیانی‌که در جرایم جنگی هم دخیل بوده‌اند، باید از احتیاط زیاد کار گرفته شود.

مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا
مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا

در این میان، مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا با رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه، روی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کرده است.

رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه در تویتر نوشت که دو شب پیش در مکالمۀ تلفونی با وزیر خارجۀ امریکا، روی کاهش خشونت‌ها از جانب طالبان هم گفت‌وگو کرد.

انتظار می‌رفت بر اساس توافق امریکا و طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی در دهم ماۀ مارچ آغاز شود، اما این برنامه به‌خاطر رهایی زندانیان طالبان با تأخیر و موانع روبه‌رو شد و تا هنوز زمان برگزاری آن معلوم نیست.

XS
SM
MD
LG