لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۷

حمایت ناتو از مذاکرات بین افغان‌ها و ادامه آموزش نیروهای افغان


ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

منشی عمومی ناتو می‌گوید یگانه راه رسیدن به صلح در افغانستان، مذاکرات بین افغان‌هاست.

ینس ستولتنبرگ روز دوشنبه (۱۹ ماه جوزا) در نشستی آنلاین تحت نام "ناتو ۲۰۳۰" همچنان گفت که از هر تلاش برای صلح افغانستان حمایت می‌کند: "ما از توافق میان ایالات متحده و طالبان استقبال می‌کنیم زیرا این نخستین و مهم‌ترین مرحله برای صلح پایدار در افغانستان است. هنگامی صلح پایدار در افغانستان حاکم می‌شود که مذاکرات بین افغان‌ها، به مالکیت و رهبری افغان‌ها باشد. از این حمایت می‌کنیم و فکر می‌کنم بهترین راه، ادامۀ حمایت و آموزش نیرو‌های امنیتی افغان است تا آن‌ها خود‌شان صلح و امنیت را در کشور‌شان تأمین کنند."

سرمنشی ناتو در حالی به حمایت از مذاکرات بین افغان‌ها تاکید کرده که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان، دور تازۀ سفرش را به منطقه آغاز کرده است.

آقای خلیل‌زاد روز یکشنبه (۱۸ ماه جوزا) با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر از جمله ملا عبدالغنی برادر مسئول این دفتر دیدار کرد.

به نقل از سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در دوحه، زلمی خلیل‌زاد در این دیدار با ملا برادر روی مذاکرات بین افغان‌ها و مبادلۀ زندانیان گفت‌وگو کرده است.


نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه (۱۹ ماه جوزا) با مقام‌های پاکستانی در اسلام آباد دیدار کرد و انتظار می‌رود با وارد شدن به کابل با مقام‌های ارشد افغانستان ببیند.

با وجود این تلاش‌ها، تا هنوز از میزان خشونت‌ها در افغانستان کاسته نشده است. بیشترین مسئولیت جنگ را در حال حاضر نیرو‌های امنیتی افغان به دوش می‌کشند.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو روز دوشنبه گفت که بزرگ‌ترین دستاورد این پیمان در افغانستان، تقویت نیرو‌های امنیتی این کشور بوده است: "ما برای حدود بیست سال در افغانستان بوده ایم اما فکر می‌کنم کار‌های زیادی در سال‌های گذشته به منظور تمرکز روی افزایش ظرفیت نیرو‌های افغان انجام دادیم تا کشور شانرا با ثبات سازند. وضعیت افغانستان در حال حاضر با چالش‌های روبرو است اما بزرگ‌ترین دستاورد ما همین است که نیروی قدرتمند امنیتی در افغانستان داریم که خود‌شان توانایی مبارزه با تروریزم را دارند."

آرشیف، عکس از جریان آموزش نیروهای قوای مسلح افغانستان.
آرشیف، عکس از جریان آموزش نیروهای قوای مسلح افغانستان.

با وجود تاکید بر حمایت از نیرو‌های امنیتی افغانستان از سوی ناتو، رسانه‌های غربی گزارش می‌دهند که تلفات نظامیان افغان پس از امضای توافق امریکا با طالبان خیلی افزایش یافته است.

عارف سحر آگاه مبارزه با تروریزم در لندن هم به این باور است که بیشترین قربانی را از چند ماه به این‌سو، نیرو‌ها و مردم افغانستان پرداخته اند: "طالبان از زمانی که قرارداد صلح با حکومت ایالات متحدۀ امریکا امضا کردند، همچنان به خشونت‌شان ادامه داده اند و این خشونت بیشتر متمرکز به نیرو‌های امنیتی و مردم ملکی افغانستان بوده است. این خودش نشان می‌دهد که گروۀ شورشی طالبان هیچ نوع تعهد و صداقتی مبنی بر رسیدن به آتش‌بس بلند مدت و درازمدت ندارند."

طالبان پس از امضای توافق با امریکا در ۲۹ فبروری امسال، حملات شانرا بر نیرو‌های این کشور توقف دادند و گفتند که حملات‌شان در برابر نیرو‌های افغان ادامه خواهد یافت.

منشی عمومی ناتو در نشست روز دوشنبه‌اش در بروکسل گفت که اردو و نیروی امنیتی قدرتمند در هر کشور جهان از جمله افغانستان، برای مبارزه با تروریزم خیلی ضروری است.

شورای اتلانتیک که در هماهنگی با صندوق برنامۀ مارشال امریکا در جرمنی، بحث دوشنبه را به راه انداخته بود، اعلام کرده که پنج‌شنبه همین هفته (۲۲ ماه جوزا) میزبان رئیس جمهور اشرف غنی ساعت ۶:۳۰ به وقت افغانستان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG