لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۱۰

اجلاس سه جانبه؛ روسیه و امریکا از تلاش‌های صلح افغانستان استقبال کردند


بیرق‌های روسیه (راست) و امریکا

امریکا و روسیه به صورت مشترک از تلاش‌های افغانستان در راستای مذاکرات و رسیدن به صلح استقبال کرده‌اند.

اجلاس سه جانبه افغانستان، امریکا و روسیه عصر دوشنبه (۲۶ جوزا) برگزار شد و مقام‌های سه کشور، تلاش‌های صلح را به بحث گرفتند.

وزارت خارجۀ افغانستان با نشر خبرنامۀ گفته است که در دیدار دیروز، محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه با زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان و ضمیر کابلوف نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان اشتراک کردند.

در ادامه آمده که حکومت‌های امریکا و روسیه از تعهد افغانستان برای رهایی زندانیان طالبان استقبال می‌کنند، زیرا این یک گام مهم برای آغاز گفت‌وگوهای بین افغان‌هاست.

در خبرنامه به نقل از مقام‌های امریکایی و روسی آمده که گفته‌اند، از تمامی جوانب جنگ می‌خواهند تا با در نظرداشت فضای مثبتی‌که حالا ایجاد شده، خشونت‌ها را خیلی کاهش دهند.

در ادامه از آمادگی دو طرف برای مذاکرات بین افغان‌ها استقبال شده و آمده است که آتش‌بس دایمی و فراگیر باید از بحث‌های اصلی این گفت‌وگوها باشد.

به اجماع منطقه‌ای و جهانی هم در خبرنامۀ وزارت خارجۀ افغانستان برای تلاش‌های صلح اشاره شده و آمده که این اجماع از موارد کلیدی برای صلح پایدار در افغانستان است.

در اخیر خبرنامه گفته شده که سه جانب یعنی افغانستان، امریکا و روسیه توافق کرده‌اند که دیدارهای‌شان را در مورد صلح افغانستان ادامه دهند.

زندانیان رها شده طالبان از سوی حکومت افغانستان
زندانیان رها شده طالبان از سوی حکومت افغانستان

حکومت افغانستان تا اکنون بیش از ۳،۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و تعهد سپرده است که ۲،۰۰۰ زندانی دیگر را نیز آزاد می‌کند. مبادلۀ ۵،۰۰۰ زندانی طالبان در بدل ۱،۰۰۰ زندانی حکومت، پیش‌شرط اصلی طالبان برای آغاز گفت‌وگو بین افغان‌ها بوده است.

مقام‌های ارشد افغانستان، امریکا و روسیه در حالی از بحث روی تلاش‌های صلح خبر می‌دهند که قرار است اجلاس وزیران دفاع ناتو فردا و پس فردا (۱۷ و ۱۸ جون) در کنار رسیدگی به بحران ویروس کرونا، روی تلاش‌های صلح افغانستان هم بحث کند.

این اجلاس که به صورت نشست ویدیویی با اشتراک وزیران دفاع ۳۰ کشور عضو ناتو برگزار می‌شود، مأموریت حمایت قاطع در افغانستان را هم به بررسی می‌گیرد.

در آستانۀ برگزاری این اجلاس، کی بیلی هاچیسن نمایندۀ امریکا در ناتو روز دوشنبه (۱۵ جون) در تویترش، پیام ویدیویی گذاشت و گفت، انتظار دارد در نتیجۀ گفت‌وگو بین افغان‌ها، توافقی به دست آید که به خشونت‌ها در افغانستان نقطۀ پایان بگذارد.

وی گفت: "در حال حاضر افغانستان به ایجاد یک حکومت همه‌شمول و صلح پایدار تاریخی، فرصت دارد. افغان‌ها می‌خواهند که جنگ پایان یابد و ما انتظار داریم، در نتیجۀ مذاکرات بین افغان‌ها، توافقی حاصل شود که به‌خشونت‌ها پایان دهد، حقوق بشری مصون بماند، قانون بلندتر از همه باشد و پناهگاه‌های تروریستان برای همیشه از بین برود."

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

بر اساس توافق میان امریکا و طالبان که در ۲۹ فبروری در دوحه امضا شد، مذاکرات بین افغان‌ها باید در دهم ماۀ مارچ برگزار می‌شد، اما تا حالا هیچ خبری از آغاز این گفت‌وگوها نیست.

حکومت افغانستان و طالبان روز یک‌شنبه (۱۴ جون) تأیید کردند که نخستین مذاکرات بین افغان‌ها در دوحه برگزار خواهد شد.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در همین روز در تویترش نوشت، حکومت تنها توافق کرده که دیدار نخست در دوحه صورت گیرد و محل برگزاری گفت‌وگوهای رو در رو تا هنوز مشخص نشده‌است.

آن‌سو سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت، اگر ۲،۰۰۰ زندانی دیگر این گروه آزاد شوند، آن‌ها تا یک هفته دیگر برای مذاکرات آماده خواهند شد.

با وجود تمامی تلاش‌ها برای صلح، از میزان خشونت‌ها در افغانستان کاسته نشده و جنگ و درگیری همچنان ادامه دارد.

اما تنها در جریان روزهای عید رمضان، طالبان و حکومت برای دومین مرتبه در تاریخ، آتش‌بس سه روزه را به اجرا گذاشتند که با استقبال افغا‌ن‌ها و جهانیان روبه‌رو شد.

XS
SM
MD
LG