لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۷

تلاش وزارت عدلیه امریکا برای جلوگیری از نشر کتاب جان بولتون


جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی امریکا (راست) و دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

وزارت عدلیه امریکا یک عریضه عاجل به محکمه فدرال این کشور پیشکش کرده تا دستور جلوگیری از نشر کتاب جان بولتون را صادر کند.

جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهور دونالد ترمپ بود، کتابی نوشته است و بخش‌های برگزیده آن را سه روزنامه بزرگ امریکایی منتشر کرده‌اند.

این عریضه عاجل که ناوقت دیشب (۱۷ جون) تهیه شد، دومین چنین اقدام در دو روز پیهم بود که اداره ترمپ تلاش داشته است از نشر یاداشت‌های بولتون جلوگیری کند که به‌گفته این اداره در آن، معلومات محرم موجودند که می‌تواند امنیت ملی امریکا را صدمه زند.

وزارت عدلیه امریکا ادعا دارد که جان بولتون به طور یک جانبه تصمیم گرفته بررسی جمهوریخواهان از این کتاب را رعایت نکند و برای منفعت خودش معلومات محرم را که خودش مناسب می‌داند، نشر کند.

این عریضه دیشب به یک محکمه فدرال در واشنگتن پیشکش شد و خواهان یک جلسه استجواب برای فردا نزدهم جون شده است.

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترمپ
جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترمپ

قرار است کتاب جان بولتن به تاریخ ۲۳ جون منتشر شود ولی برگزیده‌هایی از این کتاب به‌شمول جزئیات در مورد ماموریت ۱۷ ماهه بولتون به‌حیث مشاور امنیت ملی ترمپ دیروز از سوی واشنگتن پُست، نیویارک تایمز و والستریت ژورنال به نشر رسید.

در جمله آنچه منتشر شده این هم از قول جان بولتون گفته شده که ترمپ از شی جین پینگ رئیس جمهور چین خواهان کمک در انتخاب دوباره اش به حیث رئیس جمهور شده و در بدل وعده داده است که حمایت لفظی‌اش را از ایجاد کمپ‌های اجباری برای اویغورها ابراز کند.

بولتون نوشته است که این تقاضای ترمپ سال گذشته در اجلاس سران جی ۲۰ در اوساکای جاپان صورت گرفته بود.

بولتون نوشته است که ترمپ در صحبت‌اش با شی جین پینگ در اشاره به توانایی اقتصادی چین در داشتن تاثیر بالای کمپاین انتخاباتی، روی اهمیت افزایش خرید سویابین و گندم بعد از نتایج انتخابات تاکید کرد.

ترمپ در واکنش به این نوشته بولتون در مصاحبه با وال‌ستریت ژورنال او را دروغگو خوانده و به فاکس نیوز گفته است، بولتن با دخیل‌سازی معلومات سری در کتابش قانون شکنی کرده است.

رابرت لاتیزیر، نماینده تجارتی امریکا در چین به سنای امریکا گفته است، در نشست شی و جین پینگ و ترمپ در در اجلاس جی ۲۰ حضور داشت ولی نشنیده است که ترمپ از رئیس جمهور چین چنین تقاضای کرده باشد.

او گفت "کاملاً دروغ است، اصلاً چنین چیز نبود، من آنجا بودم، چنین چیزی را به یاد ندارم و فکر نمی‌کنم واقعیت باشد".

او گفت، مقامات چینایی در این نشست روی تعهدشان به خرید اموال امریکایی تاکید داشتند.

بولتون نوشته است، تعهد ترمپ در مورد اویغورها فقط در حضور ترجمانان صورت گرفت.

به نوشته بولتون، شی جین پینگ به ترمپ تشریح داد که چرا این مرکزها را برای اویغورها در شینجن احداث می‌کند و بر اساس گفته ترجمانان، ترمپ گفته بود شی جین پینگ به این کارش ادامه دهد، چیزیکه به نظر ترمپ کار درست بود.

سخنرانی دونالد ترمپ در کانگرس امریکا
سخنرانی دونالد ترمپ در کانگرس امریکا

بولتون نوشته است، این اظهارات ترمپ به شی جین پینگ از جمله مسایل مورد نگرانی بود، چیزی که می‌توانست در کنار چند موضوع دیگر به کانگرس دلیلی برای استیضاح ترمپ باشد.

موضوع استیضاح ترمپ که وی در آغاز امسال از آن نجات یافت، روی یک صحبت تیلفونی با رئیس جمهور اوکراین متمرکز بود تا تحقیقاتی را در مورد رقیب انتخاباتی‌اش جو بایدن انجام دهند.

برگزیده‌های کتاب جان بولتون در حالی منتشر شده که مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا با یک دیپلومات ارشد چینایی به نام ینگ یی چی در هاوایی ملاقات می‌کرد. این اولین دیدار دو جانب بعد از صحبت تیلفونی‌شان در ماه اپریل در مورد ویروس کرونا بود.

XS
SM
MD
LG