لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۴

رادیو آزادی: آمار وزارت صحت افغانستان از مبتلایان کووید-۱۹ ناقص است


آزمایش ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

رادیو آزادی دریافته که آمار وزارت صحت افغانستان از موارد ابتلا به کووید-۱۹ در روزهای اخیر با آمار واقعی متفاوت است.

رادیو آزادی گزارش روز شنبه (۷ سرطان)‌این وزارت را با چند شفاخانۀ کووید-۱۹ در کابل در میان گذاشت و مشخص شد که این گزارش واقعی نبوده است.

وزارت صحت هیچ موردی از ابتلا به این بیماری را دیروز شنبه (۷ سرطان) در کابل گزارش نکرد، در حالی که شفاخانه‌ها دست‌کم ۱۴۳ مورد را ثبت کرده بودند.

وزارت صحت افغانستان دیروز گزارش داد که از ۵۲۹ نمونه مشکوک، ۱۶۵ مورد مثبت ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده. هیچ یک از این موارد مربوط کابل نمی‌شد.

اکمل سمسور، سخنگوی این وزارت توضیح داد که چرا در کابل هیچ مورد مثبت ابتلا به این بیماری شناسایی نشده است.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت افغانستان
اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت افغانستان

آقای سمسور گفت: "به خاطری‌که مواد مصرفی یا کیت‌هایی که از طرف دولت روسیه کمک شده بود، با ماشین‌های لابراتوار مرکزی همخوانی نداشت و این سبب شد که لابراتوار مرکزی نتواند معاینات انجام دهد."

اما حکیم‌الله صالح، رئیس شفاخانه افغان-جاپان بزرگ‌ترین مرکز تشخیص و درمان کووید-۱۹ در کابل چیز دیگری می‌گوید: "روز گذشته از ۲۵۰ تن سمپل گرفته بودیم که سمپل‌های ۱۴۳ تن آزمایش شد و از این میان ۱۱۳ تن‌شان مثبت بودند."

حکیم الله صالح، رئیس شفاخانه افغان جاپان
حکیم الله صالح، رئیس شفاخانه افغان جاپان

به گفته آقای صالح، در این شفاخانه دیروز تست ۸ بیمار منفی شد و چهار بیمار جان داده اند.

در آزمایشگاه خصوصی سیتی نیز دیروز ۲۸ مورد مثبت شناسایی شده بود. رضوان احمدزی، رئیس این آزمایشگاه می‌گوید که وزارت صحت از شفاخانه‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی اصلا آمار نمی‌گیرد.

آزمایشگاه خصوصی سیتی
آزمایشگاه خصوصی سیتی

آقای احمدزی گفت: "میان بخش خصوصی صحت و وزارت صحت عامه هماهنگی نیست. یک بانک اطلاعاتی خاص وجود ندارد تا وزارت صحت آمار شفاخانه‌های شخصی را بگیرد. باید آمار شفاخانه‌های شخصی هم مشمول ارقام روزانه وزارت صحت شود تا مردم به آمار واقعی دسترسی پیدا کنند."

شفاخانه خصوصی بلاسم ۱۹ تخت ویژه بیماران کووید-۱۹ دارد. دیروز در این شفاخانه ۲ مورد مثبت ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شد.

منصور ملاخیل، رئیس این شفاخانه می‌گوید که آمار این شفاخانه در گزارش وزارت صحت از ابتلا، بهبود و مرگ بر اثر کووید-۱۹ بازتاب نمی‌یابد.

شفاخانه خصوصی بلاسم در کابل
شفاخانه خصوصی بلاسم در کابل

شفاخانه خصوصی امیری هم در حال حاضر ۴۰ بیمار کووید-۱۹ را تحت درمان دارد. در این شفاخانه دیروز ۲ بیمار کووید-۱۹ جان دادند.

در حالی که وزارت صحت رسماً به بخش خصوصی اجازه داده که بیماری کووید-۱۹ را تشخیص و درمان کنند، آمار شفاخانه‌های خصوصی در خصوص ابتلا، بهبود و مرگ بیماران را در گزارش‌های روزانه خود بازتاب نمی‌دهد.

منابع وزارت صحت از اظهار نظر درباره یافته‌های رادیو آزادی خودداری کردند، اما این وزارت گزارش داده که در یک شبانه‌روز گذشته در سراسر کشور ۷۰۱ نمونه آزمایش شده که شامل ۳۵۱ مورد مثبت بوده و در این مدت ۳۴ نفر جان باخته و بیش از ۲ هزار نفر بهبود یافته‌اند.

شمار کل موارد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان تا حال نزدیک به ۳۱ هزار مورد رسیده، ۷۳۷ تن جان باخته و نزدیک به ۱۳ هزار نفر بهبود یافته‌اند.

XS
SM
MD
LG