لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۳

آکسفام: جامعه جهانی باید به صورت فوری در برابر بحران گرسنگی، اقدام کند


یک فروشنده دست‌فروش در روزهای قنطینه کابل

موسسۀ بین‌المللی آکسفام از جامعه جهانی خواسته تا به صورت فوری در برابر بحران گرسنگی که در نتیجۀ همه‌گیری ویروس کرونا به میان آمده، اقدام کند.

در گزارش این مؤسسه که دیروز (پنج‌شنبه، ۹ ماه جولای) نشر شد، از یمن، جمهوری دموکراتیک کانگو و افغانستان به‌عنوان نیازمندترین کشورهای جهان نام برده شده.

آکسفام ابراز نگرانی می‌کند که در پس منظر ویروس کرونا، شاید روزانه تا ۱۲ هزار تن در جهان با خطر مرگ روبه‌رو شوند.

موسسۀ بین‌المللی آکسفام که در برابر فقر مبارزه می‌کند، هشدار داده که تنها امسال در جهان، ۱۲۱ میلیون تن دیگر، با خطر گرسنگی روبه‌رو خواهند شد.

نشان رسمی موسسۀ بین‌المللی آکسفام
نشان رسمی موسسۀ بین‌المللی آکسفام

در گزارش آکسفام که پنج‌شنبه (۹ ماه جولای) نشر شد، گفته شده که همه گیری ویروس کرونا باعث شد تا بیکاری بیشتر شود و در مقابل برنامه‌های رساندن کمک‌های غذایی و پولِ تمویل کننده‌ها، کاهش یابد.

در ادامۀ گزارش آمده است، امسال شمار گرسنگی ۸ در صد افزایش خواهد یافت و در آینده شاید روزانه تا ۱۲ هزار تن در نتیجه گرسنگی جان بدهند.

چیما ویرا رئیس موقت اجرائیه آکسفام در یک اعلامیه گفته است: "بیماری کووید-۱۹ میلیون‌ها انسان را که با تهدیدهای بحران، تغییرات اقلیمی، نابرابری و نظام شکسته غذایی روبه‌رو بودند، با مشکل جدی‌تری روبه‌رو ساخته است.

به گفتۀ ویرا، با همه گیری ویروس کرونا، هشت شرکت بزرگ مواد غذایی و نوشیدنی، از ماۀ جنوری به این‌سو بیش از ۱۸ میلیارد دالر به سهمداران شان پرداخته اند و این آمار، ده مرتبه بیشتر از چیزیست که سازمان ملل متحد برای جلوگیری از گرسنگی درخواست می‌کرد.

در گزارش ده کشور به عنوان کانون گرسنگی در جهان معرفی شده اند. در درجه نخست یمن قرار دارد، سپس جمهوری دموکراتیک کانگو، افغانستان، وینزویلا، ساحل افریقای غربی، ایتوپیا، سودان جنوبی، سوریه، سودان و هایتی بیشترین جمعیت گرسنه را در جهان دارند.

در گزارش موسسۀ آکسفام آمده که تا ۶۵ در صد از شهروندان این‌کشورها با تهدید گرسنگی روبه‌رو اند.

در گزارش موسسۀ آکسفام آمده که تا ۶۵ در صد از شهروندان این‌کشورها با تهدید گرسنگی روبه‌رو اند.
در گزارش موسسۀ آکسفام آمده که تا ۶۵ در صد از شهروندان این‌کشورها با تهدید گرسنگی روبه‌رو اند.

در ادامه آمده که این کشورها پیش از همه گیری ویروس کرونا هم وضعیت خوبی نداشتند اما حالا خیلی بدتر از گذشته شده اند.

آکسفام از حکومت‌ها می‌خواهد تا با مبارزۀ شان در برابر ویروس کرونا، اقدام‌هایی را برای بحران گرسنگی هم به اجرا بگذارند تا زنده‌گی مردم حالا و در آینده نجات داده شود.

سازمان ملل متحد تخمین می‌کند که در حال حاضر بیش از ۸۲۰ میلیون تن در تمامی جهان در گرسنگی به سر می‌برند و مصونیت غذایی ندارند.

XS
SM
MD
LG