لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۱

رادیو آزادی به فهرست ۴۰۰ نفری زندانیان طالبان دست یافته است


شماری از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت افغانستان رها شده اند. August 13, 2020

رادیو آزادی به فهرست ۴۰۰ نفری زندانیان طالبان که بر اساس فرمان رئیس جمهور افغانستان آزاد می‌شوند، دست یافته است.

این فهرست را یک منبع امنیتی به رادیو آزادی فرستاده، این منبع به دلیل حساسیت موضوع نخواست که نامش در گزارش ذکر شود.

فهرستی‌که در اختیار رادیو آزادی قرار گرفته در آن هویت، جرم و مجازات زندانیان درج شده‌است.

در این لیست مشمول نام‌های ۴۴ تنی است که در لیست سیاه امریکا و برخی کشورهای دیگر قرار دارند.

شماری از افراد شامل لیست سیاه
شماری از افراد شامل لیست سیاه

بر بنیاد فهرست، از ۴۰۰ زندانی "خطرناک" ۱۰۵ تن مرتکب قتل، ۵۱ نفر دیگر مرتکب قاچاق مواد مخدر و ۳۴ نفر مرتکب آدم‌ربایی شده‌اند.

شماری از افراد محکوم به اعدام
شماری از افراد محکوم به اعدام

در فهرست مجازات ۱۵۶ زندانی که رئیس جمهور فرمان آزادی آنها را امضا کرده، اعدام است. ۴۴ نفر از افراد مشمول این فهرست در فهرست سیاه امریکا و چند کشور دیگر هستند.

شماری از افرادی که وصف جرمی‌شان مواد مخدر است.
شماری از افرادی که وصف جرمی‌شان مواد مخدر است.

شورای امنیت ملی افغانستان حاضر نیست درباره این فهرست صحبت کند، اما پیش از این محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و محمد معصوم ستانکزی رئیس هیئت مذاکره ‌کننده افغانستان گفته‌اند که این چهار صد زندانی "مجرمین بسیار خطرناک هستند."

فهرستی که در اختیار رادیو آزادی قرار گرفته با طالبان در میان گذاشته شد. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر گفت که "این فهرست کامل به نظر نمی‌رسد."

سهیل شاهین
سهیل شاهین

پیش از این گروه طالبان گفته در لیستی که به رسانه‌ها درز کرده، افرادی هم شامل است که عضو این گروه نیستند.

اما این چهارصد نفر چرا برای طالبان مهم هستند؟

رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفته: "یک راه عمده عایداتی طالبان قاچاق مواد مخدر است. این افراد شامل کسانی هستند که در گذشته در تمویل جنگ نقش داشتند. قاچاقبران بزرگ طالبان مانند حاجی بشر یا جمعه خان، که با رهایی‌شان این گروه پول به دست می‌آورد یا با آنها شریک هستند."

رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان
رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان

در همین‌حال اقدام حکومت افغانستان برای آزادی تدریجی چهارصد زندانی "خطرناک" طالبان با مخالفت فرانسه روبه‌رو شده است.

وزارت خارجه فرانسه با انتشار اعلامیه‌ی از حکومت افغانستان خواسته که سه زندانی طالبان را آزاد نکند، چرا که براساس این اعلامیه در کشتن چندین شهروند فرانسه دست دارند.

در اعلامیه آمده است:"در فهرست زندانیانی که آزاد می‌شوند، درباره رهایی چند تروریست نگرانی جدی داریم. آنها فرانسوی‌ها را در افغانستان کشته‌اند. با رهایی آنها به شدت مخالف هستیم."

الیاس وحدت کارشناس سیاسی به این باور است که حکومت تصمیم گرفته که این چهارصد زندانی را به هر حال آزاد کند: "در آزادی زندانیان مانع دیگری نمی‌بینم؛ چون رئیس جمهور گفته بود صلاحیت رهایی آنها را ندارد. به همین خاطر، لویه جرگه مشورتی را فراخواند. این جرگه راه را برای رهایی‌شان فراهم ساخت. جهانیان هم با آزادی زندانیان مشکلی ندارند. طالبان هم برای آغاز گفت‌وگوهای صلح این را یک شرط گفته‌اند."

این در حالی است که طالبان آغاز گفت‌وگوهای صلح را مشروط به آزادی ۴۰۰ زندانی مورد نظرش کرده است. به تازگی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و زلمی خلیل‌زاد فرستاده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته‌اند که باید گفت‌وگوهای صلح هرچه زودتر آغاز شود.

XS
SM
MD
LG