لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۴

تغییر در هیئت گفت‌وگو کننده طالبان؛ عبدالحکیم رهبری این هیئت را به عهده دارد


اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر

طالبان رهبری هیئت مذاکره کنندهٔ خود با حکومت را تغییر داد.

در خبرنامه که شام دیروز شنبه (۱۵ سنبله) از سوی طالبان منتشر شد، نوشته شده که رهبری تیم مذاکره کننده آن‌ها به مولوی عبدالحکیم سپرده شده‌است.

مولوی عبدالحکیم قاضی‌القضات دورهٔ حاکمیت طالبان بود. بر اساس گزارش‌ها او شخصی نزدیک به ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان بود. تیم مذاکره کنندهٔ طالبان ۲۱ عضو دارد.

پیش از این، شیر محمد عباس ستانکزی معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر در مصاحبه با رادیو آزادی در ۲۶ ماه اگست گفته بود که او رهبر تیم مذاکره کنندهٔ طالبان با حکومت است.

شیر محمد عباس ستانکزی، معاون هیئت گفتگو کننده طالبان
شیر محمد عباس ستانکزی، معاون هیئت گفتگو کننده طالبان

اما در خبرنامهٔ که شام دیروز شنبه منتشر شده، موقف ستانکزی پائین آمده به‌حیث معاون تیم مذاکره کننده معرفی شده و یک تن دیگر به جمع تیم مذاکره کنندۀ طالبان افزوده شده‌است.

تغییر دیگر که در تشکیل دفتر سیاسی طالبان در دوحهٔ قطر آمده سخنگوی جدید این دفتر است. در اعلامیه طالبان، مسئولیت سخنگوی دفتر آن‌ها از سهیل شاهین گرفته و به محمد نعیم وردک سپرده شده‌است. اما تاریخ آغاز مذاکرات بین افغان‌ها تا هنوز اعلام نشده‌است.

مقام‌های طالبان: هیئت عالی‌رتبه ما صبح امروز به قطر برگشته است

موانع بر سر راه آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان چیست؟

وزارت دولت در امور صلح در هفتهٔ گذشته گفته بود که تیم حکومت آماده بوده و از طالبان خواست که تیم‌شان را برای گفت‌وگوها حاضر کنند.

در این حال وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید، زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژهٔ امریکا برای صلح افغانستان در دوحهٔ قطر است. اعلامیه دیروز شنبه گفته که خلیل‌زاد روز جمعه راهی دوحه شده‌است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان

در اعلامیه گفته شده که او برای آغاز سریع مذاکرات تلاش می‌کند و به کشورهای منطقه هم سفر خواهد کرد. در اعلامیه بیشتر از این جزئیات داده نشده‌است. در اعلامیه گفته شده که رهبران افغان باید از این فرصت تاریخی برای صلح استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG