لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۴ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۷

هیئت‌های مذاکره کننده دولت و طالبان یکدیگر را به نقض اصول مذاکرات متهم کردند


مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر. 12.9.2020

بروز اختلافات در برخی مسائل، در برابر مباحثات نهایی ساختن طرزالعمل کاری مذاکرات میان تیم‌های دولت افغانستان و طالبان در قطر مانع ایجاد کرده است.

اکنون اعضای هر دو تیم مذاکره کننده همدیگر را به نقض توافق اصول گفت‌وگو‌ها، متهم می‌کنند.

حبیبه سرابی عضو تیم مذاکره کنندهٔ دولت افغانستان امروز یکشنبه (۶ میزان) در صحبت با رادیو آزادی گفت که آنها معلومات مؤثق دارند که طالبان برخی مسائل را خلاف توافق با رسانه‌ها شریک ساخته اند.

حبیبه سرابی
حبیبه سرابی

او گفت:‌ "موارد مؤثق وجود دارند که طالبان خود برخی مسایل را به بیرون انتقال داده یا منعکس ساخته است. آنها کوشش می‌کنند که ما را متهم به این کار کنند، زیرا، این تیم مذاکره کنندهٔ دولت است که راه‌های حل بدیل را پیشنهاد می‌کند. زیرا نه تنها اینکه ما تفکر منجمد و خشکیده نداریم، بلکه تلاش می‌کنیم که راه حل متفاوت را پیدا کنیم."

اما پیش از سخنان خانم سرابی، یک عضو مذاکره کنندهٔ طالبان، تیم مذاکره کنندهٔ دولت را متهم کرده که برخی مسایل را خلاف توافق با رسانه‌ها شریک ساخته است.

مولوی عبدالسلام حنفی
مولوی عبدالسلام حنفی

مولوی عبدالسلام حنفی در صحبت با ویب سایت امارت طالبان این اتهام را وارد کرده می گوید: "یکی از مواد اصول کاری ما این بود، تا زمانیکه روی یک ماده موافقه صورت نمی‌گیرد، باید هیچ گاهی رسانه‌ای نشود. زیرا رسانه‌ای ساختن پیش از وقت به پیشرفت مذاکرات و پیشبرد آن مفاد ندارد. اما بدبختانه اعضای تیم مقابل، پیش از اینکه ما روی یک ماده به یک توافق برسیم، همهٔ اصول گفت‌وگو را پایمال کرده، مسایل را با مطبوعات شریک می‌سازد و آنها در برخی موارد مسایل را تحریف هم کرده اند."

گفت‌وگو میان تیم‌های مذاکره کنندهٔ دولت افغانستان و طالبان در دوازدهم ماه سپتمبر افتتاح شد، اما تاکنون از پیشرفت به سوی آغاز رسمی مذاکرات کدام خبری نیست.

یک مانع در برابر آغاز رسمی گفت‌وگو‌ها به توافق نرسیدن هر دو تیم مذاکره کننده بر سر طرزالعمل کاری است که گفته می‌شود، برخی نکات اختلافی تا هنوز لاینحل باقی مانده.

حبیبه سرابی عضو تیم مذاکره کننده دولت افغانستان در ادامه صحبت خود به رادیو آزادی در مورد اینکه آیا نشست دیگر در پیش است؟ گفت: "آخرین نشست ما چهارشنبه گذشته بود. اما از آن روز به بعد ارتباط میان گروه‌های تماس ادامه داشت. این معنا نمی‌دهد که آنها دیگر نشستی را برگزار نمی‌کنند."

در این حال مولوی عبدالسلام حنفی می‌گوید، برخی حلقاتی خارجی و داخلی نمی‌خواهند که مذاکرات و پروسه صلح پیروز شود. اما وی در مورد جزئیات بیشتر نداده است.

در ضمن، یک منبع تیم مذاکره کنندهٔ دولت در قطر دیروز (شنبه) به رادیو آزادی گفت که اعضای تیم مذاکره کنندهٔ طالبان صلاحیت فیصله مسائل را ندارند.

اما طالبان می‌گویند تیم دولت میان هم اختلاف نظر دارند.

XS
SM
MD
LG