لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۶

واکنش‌های مختلف به آغاز آموزش حضوری در مکاتب دولتی افغانستان


لوګر کې د یوه ښوونځي زده کوونکي- 28 May, 2019

کابینه افغانستان طرح آغاز آموزش حضوری مکتب‌های دولتی را تایید کرد و بربنیاد این تصمیم آموزش حضوری صنوف اول تا دهم از شنبه آینده آغاز می‌شود. اما این تصمیم کابینه واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته است. برخی از معلمان و دانش‌آموزان استقبال کرده‌اند.

زرغونه، معلم مکتب، می‌گوید اگرچه آغاز آموزش حضوری ضروری است، اما خودش نگران ابتلا به ویروس کرونا است: "ما خوشحالیم که درس‌های حضوری در مکتب‌ها از سر گرفته شده، اما هنوز ترس از ویروس کرونا وجود دارد. ما باید قرنطینه را جدی بگیریم و از خود مراقبت جدی کنیم."

فاطمه و بهشته، دانش‌آموزان مکتبی در کابل هم نظر مشابهی دارند: "من صنف سوم هستم. دلتنگ رفتن به مکتبم. از ویروس کرونا می‌ترسم، اما درس‌های حضوری باید شروع شود."

"من از شروع مکتب بسیار خوشحالم. مکتب به دلیل ویروس کرونا متوقف بود، من از این که اکنون شروع می‌شود بسیار خوشحالم."

برخی از خانواده‌ها نیز به نگرانی از گسترش ویروس کرونا و سرد شدن هوا نگران از سرگیری آموزش حضوری هستند.

روزمری داوود، مادر چهار فرزند، می‌گوید که از ترس ویروس کرونا فرزندان خود را به مکتب نمی‌فرستد: "ما خبر شده‌ایم که درس‌های صنف‌های اول از روز شنبه از سر گرفته می‌شود. ما نگرانیم که کودکان نتوانند از عهده مراقبت خود برآیند. هوا سردتر می‌شود و آنها به زودی بیمار می‌شوند. حرکت خوبی نیست، خوب بود اگر این درس‌ها از سال جدید شروع می‌شد."

اما نوریه نزهت سخنگوی این وزارت در پاسخ به این واکنش‌ها به رادیو آزادی گفت: "از آنجایی که زمان زیادی را در قرنطینه سپری کردیم، تصمیم گرفتیم برخی از مضمون‌ها را کاهش دهیم و برخی از آنها را با یکدیگر ادغام کنیم. همچنین ساعات درسی را افزایش داده‌ایم که با این کار می‌توانیم دوره قرنطینه را نیز جبران کنیم."

نوریه نزهت
نوریه نزهت

براساس تصمیم تازه کابینه آموزش حضوری از صنف اول تا صنف دهم مکاتب دولتی از شنبه آینده آغاز می‌شود. آموزش حضوری صنوف یازدهم و دوازدهم مکاتب دولتی و همه صنوف مکاتب خصوصی از اول ماه سنبله آغاز شده بود.

وزارت معارف افغانستان گفته که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مکاتب، توصیه‌های بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

به دنبال شیوع ویروس کرونا، کابینه افغانستان آموزش حضوری را از آغاز سال جاری آموزشی در سراسر کشور متوقف کرد.

XS
SM
MD
LG