لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۹

عطامحمد نور نکات مهم طرح ارائه شده زلمی خلیل‌زاد را واضح ساخت


عطا محمد نور رئیس اجرائیه حزب حمعیت اسلامی افغانستان

عطا محمد نور رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی و متحد رئیس جمهور اشرف غنی در جریان انتخابات، طرحی نو را که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان پیشنهاد کرده، مثبت ارزیابی می‌کند.

آقای نور که با زلمی خلیل‌زاد ملاقات کرده می‌گوید در این طرح تضمین حفظ دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته در این‌کشور مد نظر گرفته شده.

او در یک صحبت اختصاصی روز جمعه (۱۵ حوت) با رادیو آزادی به سه نکته مهم و عمومی این طرح اشاره کرد: "بخش اول، توافق روی قانون اساسی و دولت اسلامی آینده، هر دولتی که به میان می‌آید. بخش دوم، توافق و فیصله روی نحوه اداره و کنترول بخش اجرایی و حکومتداری. بخش سوم، آتش‌بس دایمی و فراگیر یعنی برای کل افغانستان عملی بوده باشد. باز این زیر مجموعه های خود را دارد، بحث‌های بسیار کلانی دارد که من چیزی که در جریان قرار گرفتیم موارد خوبی در آن است. حفظ دست آورده‌های ۲۰ سال اخیر در آن مطرح است."

عطامحمد نور افزود در این طرح نظارت بر آتش‌بس، مشارکت فعال زنان، حقوق بشر، حضور طالبان در پارلمان، کمیسیون انتخابات، کمیسیون علما و فقها مسائلی هستند که در سه مورد یاد شده شامل می‌باشند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان هفته گذشته با رئیس جمهور محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و یک تعداد سیاستمداران دیگر از جمله عطا محمد نو ر و مارشال عبدالرشید دوستم ملاقات کرد.

زلمی خلیل‌زاد در جریان سفرش به کابل با اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ملاقات کرد
زلمی خلیل‌زاد در جریان سفرش به کابل با اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ملاقات کرد

آقای خلیل‌زاد رسماً جزئیات این طرح خود را افشا نکرده و در پایان سفر خود همین‌قدر گفت که برای تسریع پروسه صلح افغانستان در مورد انتخاب‌ها و بدیل‌های مختلف در کابل بحث کرد.

قبل از این یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا گفته بود که آقای خلیل‌زاد در جریان سفر خود به کابل طرحی را سپرده که اگر قبول شود به اساس آن به میانجیگری سازمان ملل متحد یک اجلاس کشورهای با نفوذ، مقام‌های حکومتی و بزرگان سیاسی خارج از حکومت تشکیل خواهد شد.

این مقام ارشد امریکا که بخاطر حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش ذکر شود مذاکرات جاری در دوحه را برای امریکا مهم خوانده، ولی گفته که امریکا می‌خواهد طرف‌های افغان به زودی به آتش‌بس و راه حل سیاسی برسند.

عطامحمد نور رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در مورد یک نشست به میزبانی ترکیه سخن گفته و تاکید کرده که برای تقویت و تکمیل تیم دوحه یک گروه بزرگان سیاسی افغانستان هم تشکیل می‌شود.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان در رابطه با جزئیات طرح پیشنهاد شده از سوی آقای خلیل‌زاد چیزی نگفت ولی بر تداوم جمهوریت و نظام متکی به آرای مردم تاکید نمود.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت: "هر یک طرح قابل بحث است و چیز مهم که حکومت و مردم افغانستان می‌خواهند آن تداوم جمهوریت و نظامی است که بر اساس رای و اراده مردم استوار باشد. این خواسته‌های اساسی است و حکومت بر این خواسته‌ها تاکید می‌کند."

رئیس جمهور و دیگر مقامات افغان هم مکرراً بر یک نظام مردم سالار و تداوم جمهوریت تاکید کرده اند.

اما عطامحمد نور رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی می‌گوید با در نظر داشت این مطلب که رئیس جمهور اشرف غنی قبلاً گفته بود برای صلح به قربانی حاضر است، پس برای ختم جنگ از طریق تفاهم و جلوگیری خونریزی بیشتر، خوب است که همه به یک موافقه برسند.

XS
SM
MD
LG