لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۵

حمایت ارگ از اعلامیه شورای امنیت ملل متحد در مورد پایان قتل‌های هدفمند


انفجار ماین در ناحیه ۱۵ شهر کابل. 13 12 2020

حکومت افغانستان از اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل برای پایان قتل‌های هدفمند در این کشور حمایت کرد.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری امروز شنبه (۲۳ حوت) به رادیو آزادی گفت که کشتارهای هدفمند خلاف انتظار افزایش یافته است: "آتش‌بس و توقف خشونت‌ها خواست هر افغان است. بدبختانه که پس از توافق‌نامه دوحه خشونت‌ها خلاف توقع افزایش یافته است. کشتارهای هدفمند افزایش یافته که این برای حکومت افغانستان، مردم و شرکای بین‌المللی ما قابل پذیرش نیست."

حکومت افغانستان در حالی خواستار توقف خشونت شده که شورای امنیت ملل متحد روز جمعه (۲۲ حوت/۱۲ مارچ) خواهان پایان کشتارهای هدفمند در این کشور شد.

این شورا در اعلامیه‌ای حملات هدفمند را "بی‌رحمانه" توصیف کرده و نوشته که زنان کارمندان غیرنظامی، اعضای بخش قضا، کارمندان رسانه‌ها، کارمندان صحی و مدافعان حقوق بشر هدف قرار می‌گیرند.

شورای امنیت ملل متحد از افزایش این حملات اظهار نگرانی کرده و خواهان توقف این حملات و محاکمه عاملان آن شده است.

اما اعلامیه اشاره‌ای به عاملان این حملات نکرده است.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش کشتارهای هدفمند و خشونت انتقاد کرده و آنرا نگران‌کننده خوانده است.

ذبیح الله فرهنگ
ذبیح الله فرهنگ

ذبیح‌الله فرهنگ، سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که طرف‌های درگیر باید برای بیرون رفت از وضعیت موجود راه ‌حلی پیدا کنند: "مسئولیت کشتارهای هدفمند و حالت به میان آمده را کسی به عهده نمی‌گیرد. عامل آن بسیار مشخص نیست. گروه طالبان همیشه رد مسئولیت کرده‌اند، اما باور ما این است که طالبان نمی‌توانند با رد مسئولیت، رفع مسئولیت کنند و از وضعیت به وجود آمده شانه خالی کنند. پس به این اساس، ما پیشنهاد می‌کنیم که هر دو طرف حکومت افغانستان و طالبان یک کمیته مشترک را برای بررسی قتل‌های هدفمند و مکانیزم آتش‌بس ایجاد کنند."

به گفته آقای فرهنگ، خشونت فعلی در سال‌های گذشته پیشینه نداشته است.

اگرچه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند، اما پیش از این همواره تأکید کرده که قتل‌های هدفمند خبرنگاران و فعالان مدنی کار این گروه نیست.

این گروه همچنین تاکید کرده که صلح پایدار در افغانستان به رهبری افغان‌ها و توسط افغان‌ها و از طریق گفتگوهای همه‌جانبه به میان آمده می‌تواند.

شورای امنیت ملل متحد در حالی از ادامه کشتارهای هدفمند ابراز نگرانی کرده که کشتار هدفمند خبرنگاران، کارمندان غیرنظامی و فعالان حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است.

در آخرین رویداد چند روز پیش مردان تفنگدار سه کارمند زن تلویزیون انعکاس را در ولایت ننگرهار کشتند و دو تن دیگر را زخمی کردند.

مسئولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفت.

XS
SM
MD
LG