لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۷

اشرف غنی: برای آنانی‌که در صف جمهوریت نیستند در دولت جایی وجود ندارد


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته که پس از این برای آنانی که در صف جمهوریت قرار نمی‌گیرند، در دولت جایی وجود ندارد.

او جنگ جاری طالبان را نامشروع خوانده و گفته که عالمان دینی جهان اسلام نیز این جنگ را ناروا خوانده‌اند.

آقای غنی صبح امروز یکشنبه ( ۲۹ حمل) در نشستی به مناسبت اهدای مدال به ۱۶ تن از نیروهای پولیس و امنیت ملی گفت که صف جمهوریت و دشمن مشخص است.

رئیس جمهوری افغانستان از پاکستان نیز خواست که از دوستی و دشمنی با افغانستان یکی را برگزیند. او اما تاکید کرد که ادامه نا آرامی‌ها پاکستان را نیز آرام نخواهد گذاشت.

آقای غنی مشروعیت جنگ طالبان را زیر پرسش قرار داد و گفت که "اگر طالبان در چارچوب حاکمیت ملی، جمهوریت و افغانستان مستقل صلح می‌کنند آغوش آنها برای‌شان باز است، اما بدون این، هرگزینه دیگر بهانه گروه طالبان برای ادامه جنگ است."

فاطمه مورچل معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان
فاطمه مورچل معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان

در این حال فاطمه مورچل، معاون سخنگوی آقای غنی گفته که او بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان را فرصت تاریخی برای رسیدن به صلح در این کشور خوانده است: "رئیس جمهوری با اشاره به اعلان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت که در تاریخ معاصر افغانستان فرصت خوبی برای اولین بار به دست آمده است. ما از دو سال برای این روز آمادگی گرفته‌ایم. و برای خروج آنها برنامه‌های همه‌جانبه تهیه کرده ایم. ما آمادگی کامل برای حفاظت از خاک خود داریم و حالا وقت آن رسیده که حاکمیت ملی افغانستان به گونه کامل عمل شود و این کشور بی‌طرفی خود را ثابت کند."

این در حالی است که هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و گروه طالبان در قطر از دو هفته به این سو هیچ دیداری با هم نداشته‌اند.

حفیظ منصور عضو تیم مذاکره‌کننده دولت گفته با آنکه طالبان با گفت‌وگوها در دوحه اعلام مقاطعه نکرده‌اند، اما به مذاکرات نیز حاضر نمی‌شوند: "گفت‌وگوها به گونه عملی جریان ندارد. ممکن مذاکرات از سر گرفته شود. اما از دو هفته به این سو هیچ گونه مذاکرات در دوحه صورت نگرفته است."

حفیظ منصور عضو هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان
حفیظ منصور عضو هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان

طالبان در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند. اما این گروه با اعلام بیرون شدن نیروهای خارجی تا ۱۱ سپتمبر آینده گفته که این به معنی تخطی از توافق‌نامه صلح دوحه است.

طالبان در واکنش به تصمیم تازه امریکا، گفت‌وگوهای دوحه را متوقف و اعلام کردند که در هیچ نشستی به شمول کنفرانس استانبول شرکت نمی‌کنند.

سخنگویان طالبان در صحبت با رادیو آزادی بار دیگر تاکید کرده‌اند که در کنفرانس استانبول شرکت نمی‌کنند و گفت‌وگوهای جاری صلح در دوحه را راه حل اساسی برای حل بحران کنونی افغانستان خوانده‌اند.

در همین حال شورای عالی مصالحه ملی گفته که فهرست افراد اشتراک‌کننده دولت در کنفرانس ترکیه تکمیل شده است.

یک منبع در این شورا گفته که در مورد افراد اشتراک‌کننده در کنفرانس ترکیه مشوره‌های همه‌جانبه صورت گرفته و به زودی نام‌های آنها اعلام خواهد شد.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی نیز گفته که پیش‌نویس طرحی برای ارائه در نشست ترکیه نهایی شده و به زودی به رهبری این شورا پیشکش خواهد شد.

در همین حال محمدحنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان نیز در مورد کنفرانس استانبول با شاه‌محمود قریشی همتای پاکستانی خود گفت‌وگوی تلفونی کرده است.

آقای قریشی در صفحه توییتر خود نوشته که برای رسیدن افغانستان به صلح، از کنفرانس استانبول که قرار است در ۲۴ ماه جاری میلادی برگزار شود، پشتیبانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG