لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۴

معترضان در پیشاور: اختطاف سلسله علی‌خیل بیانگر ضعف حکومت پاکستان است


معترضان در شهر پیشاور پاکستان

اختطاف و شکنجه دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد افزون بر افغانستان اعتراض هایی را در پاکستان هم به همراه داشته است.

امروز دوشنبه (۲۸ سرطان) راه پیمایی در نکوهش این رویداد در شهر پیشاور راه اندازی شد.

شماری از زنان پشتون و فعالان سیاسی در برابر پریس کلپ در شهر پیشاور پاکستان گردهم آمده رویداد خشونت بر دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد را نکوهش کردند و این رویداد را خلاف تمام موازین دیپلوماتیک و ناتوانی حکومت پاکستان خواندند.

این اعتراض از سوی تحریک واک و جنبش سیاسی زنان پشتون در پاکستان راه اندازی شده.

اعتراض کنندگان انتقاد می‌کنند که در بخش امن مانند اسلام آباد چگونه دختر یک دیپلومات ربوده می‌شود.

جینا عضو تحریک واک و یکی از معترضان گفت: "این دخترِ یک سفیر بود، کدام فرد عادی نبود، وقتی چنین رویدادی رخ می‌دهد، افغانان دیگر هم که در پاکستان زندگی می‌کنند مصون نیستند. پاکستان بر ضد این رویداد گام برداشته است، باید عاملین این رویداد شناسایی شود تا از رویدادهای دیگر در آینده جلوگیری گردد."

معترضان خواستار بررسی این رویداد از سوی سازمان ملل متحد شدند.

اعتراضات در پیوند به اختطاف و شکنجه سلسله علی خیل دختر سفیر افغانستان در پاکستان، در شهر پیشاور
اعتراضات در پیوند به اختطاف و شکنجه سلسله علی خیل دختر سفیر افغانستان در پاکستان، در شهر پیشاور

قندی ساپی یکی دیگر از معترضان گفت که بررسی این رویداد باید در سطح جهانی مطرح شود: "عاملان این رویداد باید شناسایی شوند، تمام این ماجرا برای افغانان باید روشن شود که چرا این گونه شده است، ما برای عاملان این رویداد به سطح جهانی کیفر می‌خواهیم."

این راه پیمایی در پیشاور در اوضاعی راه اندازی شده که حکومت افغانستان هم در واکنش به این رویداد تمام دیپلوماتان بلند پایه‌اش را از این کشور فرا خوانده و گفته است تا بررسی نهایی این رویداد و به کیفر رسیدن عاملان آن و نیز اطمینان از تضمین امنیت دیپلوماتان به افغانستان بمانند.

اما اسلام آباد ناراحتی‌اش را در باره این تصمیم کابل بیان کرده و خواستار تجدید نظر حکومت افغانستان در این باره شده است.

اما در افغانستان، امروز دوشنبه (۲۸ سرطان) محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور در گفت‌وگوی تلفونی با همتای پاکستانی‌اش شاه محمود قریشی، در باره اظهارات وزیر داخله پاکستان ابراز نگرانی کرده که گفته بود سلسله علی خیل ربوده نشده بلکه استخبارات هند این موضوع را در رسانه‌ها دامن زده است.

گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید: " آقای اتمر به آقای قریشی گفته که اظهارات غیرمسلکی و قضاوت پیش از وقت، روابط دوجانبه میان دو کشور را صدمه خواهد زد و نیز بر اعتبار بررسی‌های کنونی زیان خواهد رساند."

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که برای بررسی این رویداد آماده همکاری با اسلام آباد است و به زودی هیئتی به پاکستان سفر خواهد کرد.

سلسله علی‌خیل روز جمعه (۲۵ سرطان) هنگامی که از بازار بر می‌گشت از نزدیکی خانه‌اش ربوده شد و پس از شکنجه دوباره رها گردید.

نجیب‌الله علی‌خیل پدر سلسله و سفیر افغانستان در پاکستان می‌گوید وضعیت صحی دخترش حالا خوب است.

XS
SM
MD
LG