لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۸

ماشین‌های خودپرداز بانک‌ها در افغانستان دوباره فعال می‌شوند


آرشیف، استفاده از ماشین‌های خودپرداز صرافی (ای‌تی‌ام)

در ادامۀ تلاش‌ها برای عادی‌سازی فعالیت‌های بانک‌های تجارتی در افغانستان، د افغانستان بانک (بانک مرکزی افغانستان) از تلاش‌ها برای آغاز دوبارۀ فعالیت ماشین‌های خودپرداز (ای‌تی‌ام) این بانک‌ها خبر می‌دهد.

د افغانستان بانک هرچند جزئیات بیشتری در پیوند با چگونگی فعالیت این ماشین‌های خودپرداز ارائه نکرده، اما گفته که بانک‌های خصوصی موافقت کردند که این ماشین‌ها را در برخی نقاط دو باره فعال کنند.

صابر مومند، سخنگوی بانک مرکزی در یک پیام ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده گفته است: "د افغانستان بانک به تعقیب جلسات متعدد با اتحادیه بانک‌ها و بانک‌های تجارتی کشور، اینک متحدالمالی را برای بانک‌های تجارتی صادر نموده که بر اساس آن بانک‌های تجارتی کشور زمینۀ کارگیری از ماشین‌های اتومات صرافی (ای‌تی‌ام) را در موقعیت‌های مشخص برای مشتریان‌شان فراهم می‌نمایند."

صابر مومند سخنگوی د افغانستان بانک
صابر مومند سخنگوی د افغانستان بانک

د افغانستان بانک همچنین گفته که به تلاش‌هایش برای عادی‌سازی تمام فعالیت‌های بانکی در افغانستان ادامه می‌دهد تا سهولت بیشتری ایجاد شد.

این در حالی‌ست که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، روند فعالیت بانک‌ها در این کشور مختل شد و این موضوع مشکلات زیادی را برای شهروندان افغانستان به میان آورد.

شماری از شهریان کابل با استقبال از این اقدام بانک مرکزی می‌گویند که در پنج ماه گذشته به‌خاطر گرفتن پول‌هایشان از بانک‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو شده‌اند.

قیوم و فیصل، دو تن از باشنده‌گان شهر کابل به رادیو آزادی گفتند: "شب‌ها منتظر می‌بودیم، من در همین هوای خنک‌ دو سه بار رفتم، باور کنید مریض شدم که پس از یک هفته نوبتم رسید. مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند، نمی‌توانند که پول خود را از بانک بگیرند. شب‌ها در پشت بانک‌ها منتظر می‌مانند تا نوبت‌شان برسد."

"ازدحام در پشت بانک‌ها زیاد است. ما که می‌رفتیم تا پول خود را بگیریم حتی چند روز به تعویق می‌افتید تا نوبت ما می‌رسید و پول می‌گرفتیم و پولی را هم که می‌گرفتیم مطابق نیاز ما نبود و ناچیز بود."

آنان از د افغانستان بانک می‌خواهند که از روند فعالیت ماشین‌های «ای‌تی‌ام» بانک‌ها نظارت کند تا این روند در تمام نقاط شهر کابل و ولایت‌ها فعال شود.

صف‌های طولانی شماری از افغان‌ها که برای گرفتن پول‌شان در مقابل بانک‌ها صف کشیده اند.
صف‌های طولانی شماری از افغان‌ها که برای گرفتن پول‌شان در مقابل بانک‌ها صف کشیده اند.

با گذشت حدود پنج ماه از سقوط افغانستان به دست طالبان و تلاش‌ها برای عادی‌سازی فعالیت بانک‌های خصوصی در افغانستان تا به حال تنها شعبه‌های محدودی از این بانک‌ها توانسته اند که در کابل و ولایت آغاز به فعالیت کنند و برای مشتریان‌شان خدمات ارائه کنند.

روند پرداخت پول به مشتریان بانک‌ها هم محدود است و هر مشتری تنها حق دریافت ۳۰ هزار افغانی در هفته از حساب خود دارد.

یکی از عواملی‌که پیش از این طالبان گفته اند که روی روند بانکداری در افغانستان تأثیر کرده، منجمد شدن حدود ۹،۵ میلیارد دالر سرمایۀ افغانستان از سوی امریکا است، موضوعی‌که به تازه‌گی ناوقت پنجشنبه انتونی گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد از جهان خواست که راه‌هایی برای آزادسازی مشروط این سرمایه جستجو شود تا از یک‌سو اقتصاد افغانستان بهبود یابد و از سویی هم طالبان از آن مستقیم بهره‌مند نشوند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG