لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۲

امریکا: روسیه برای حمله به اوکراین بهانه جویی می‌کند


جین ساکی سخنگوی قصر سفید

ایالات متحده می‌گوید، روسیه از طریق کمپاینی نشر معلومات نادرست در شبکه های اجتماعی، سرگرم مقدمات برای حمله بر اوکراین است.

جین ساکی سخنگوی قصر سفید گفت که معلومات استخباراتی امریکا این را نشان می‌دهند.

بر اساس اطلاعات استخباراتی ارائه شده در این کمپاینی تبلیغاتی چنین نشان داده شده که گویا اوکراین در آیندهٔ نزدیک برای حمله بر نیروهای جدایی طلب در شرق این کشور آمادگی می‌گیرد.

خانم ساکی گفت که ایالات متحده نگرانی دارد که حکومت در مسکو برای حمله بر اوکراین آمادگی می‌گیرد که نتایج آن نقض گسترده حقوق بشر و جنایات بشری خواهد بود.

همزمان، جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا به خبرنگاران گفت که معلومات استخباراتی در این مورد خیلی دقیق و موثق اند: "بدون ارائه جزئیات ما معلومات دقیق داریم که نشان می‌دهند، روسیه پیش از وقت، به هدف اشغال احتمالی اوکراین بر سر ایجاد بهانه‌ای عملاً کار می‌کند. یافته های ما نشان می‌دهند که آنها گروهی را در آنجا جابجا کرده اند تا این کار را آغاز کنند. ما این کار را عملیات پرچم جعلی می‌خوانیم. آنها به وسیلهٔ این عملیات می‌خواهند که نشان دهند، مردم خودشان یعنی مردم روسی زبان اوکراین مورد حمله قرار گرفته اند. این یک بهانه‌ای خیلی مضحک است."

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا

او همچنان افزود که امریکا این معلوماتی استخباراتی را پیش از آشکار سازی با متحدان خود هم شریک ساخته است.

در این معلومات استخباراتی حمله بر اوکراین از نیمه ماه جنوری تا نیمه ماه فبروری امسال پیش‌بینی شده.

در این حال، اوکراین هم گفته که تبلیغات نادرست روسیه را نظارت می‌کند.

رسانه های اوکراین دیروز جمعه گزارش دادند که مقام‌ها چنین می‌پندارند که خدمات خاص استخبارات روسیه توطئه را طرحریزی می‌کند که هدف آن پیشبرد عملیات پرچم جعلی برای ایجاد یک تنش دیگر می‌باشد.

استخبارات امریکا در حالی این معلومات را آشکار می‌سازد که ایالات متحده و متحدان غربی آن گفتگوهای را با روسیه پیش می‌بردند.

هیئت های امریکا و روسیه در ژنیو
هیئت های امریکا و روسیه در ژنیو

هدف گفتگوها با مسکو این بود تا جلوی افزایش تنش‌های به وجود آمده ناشی از حضور نظامی قوی روسیه در نزدیک مرز اوکراین گرفته شود.

اما در این گفتگوها پیشرفت اندکی به میان آمد.

طبق برخی گزارش‌ها روسیه به تازگی تقریباً یک صد هزار سرباز را در نزدیکی سرحدات اوکراین مستقر کرده است.

جک سولیوان مشاور امنیت ملی قصر سفید روز پنجشنبه گفته بود که ارزیابی ادارات استخباراتی امریکا به این معنا نیست که گویا روسیه حمله‌ای نظامی بر اوکراین را قطعاً فیصله کرده باشد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG