لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۲

یوناما: تا پایان زمستان جاری بحران انسانی در افغانستان تا حدودی کاهش خواهد یافت


آرشیف، کمک سازمان ملل متحد در افغانستان

دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) ابراز خوش‌بینی کرده که تا پایان زمستان جاری بحران انسانی در افغانستان تا حدودی کاهش یابد.

دیبرا لاینز، رئیس یوناما دیروز چهارشنبه «۱۱ حوت ۱۴۰۰» در نشست شورای امنیت این سازمان گزارش داد که سازمان ملل در زمستان امسال از میان ۴۰۱ ولسوالی افغانستان، در ۳۹۷ ولسوالی به ۲۰ میلیون تن کمک‌های بشردوستانه توزیع کرده‌است.

بانو لاینز ابراز امیدواری کرده که تا ختم زمستان بحران بشری-اقتصادی در افغانستان تا حدی مدیریت شود.

دیبرا لاینز رئیس یوناما
دیبرا لاینز رئیس یوناما

این در حالی‌ست که برخی از خانواده‌های نیازمند که این کمک‌ها را دریافت کرده‌اند نیز امیدوار اند مشکلات زنده‌گی آنان به تدریج حل شود.

نرگس ۳۸ ساله که مادر دو کودک است و در منطقه احمدشاه بابا مینه شهر کابل زنده‌گی می‌کند، با چشمان اشک‌بار می‌گوید، زمستان خیلی سخت را گذشتانده، اما حالا که از طریق برخی نهادها کمک‌های بشردوستانه دریافت کرده، می‌تواند برای مدتی شکم یتیمان خود را سیر کند.

نرگس می‌افزاید: "زمستان بسیار سخت گذشت. در خانه غذای کافی که کودکانم بخورند نداشتیم، اما اکنون که به من کمک شده، همان آرد را خمیر می‌کنم و از آن غذا می‌خوریم."

شوهر نرگس معتاد به مواد مخدر بود و فوت کرده‌است. او لباس‌شویی و پاک‌کاری خانه‌های دیگران را می‌کند، اما می‌گوید این کارش هم دوام‌دار نیست.

کمک برنامه جهانی غدای سازمان ملل متحد به شماری از افغان‌های بی‌بضاعت
کمک برنامه جهانی غدای سازمان ملل متحد به شماری از افغان‌های بی‌بضاعت

امین سرپرست خانوادۀ ۱۰ نفری که نیازمند دیگری است می‌گوید، بی‌کار است و یک بار در زمستان امسال کمک‌های بشردوستانه دریافت کرده، اما امیدوار است باز هم از این کمک‌ها دریافت کند.

او می‌گوید: "یک بار این کمک‌ها را دریافت کردم، به همان گذاره کردیم، اما زنده‌گی سخت است، پس از آن کمک‌ها به کجا برویم؟"

پیش از این سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی گفته بودند، زمستان روان در افغانستان زمستان سخت بوده است.

به باور آنان با حاکمیت طالبان در افغانستان و مسدود شدن ذخایر بانکی و بند شدن کمک‌های بشری به این کشور، ۶۰ درصد مردم بی‌کار شدند و با مشکلات جدی اقتصادی و فقر مواجه شدند.

XS
SM
MD
LG