لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۵

ادامه تنش‌ با همسایه‌ها؛ طالبان در امتداد هر دو مرز دست به ماشه اند


عکس آرشیف: نیروهای پاکستانی مستقر در مرز با افغانستان

به نظر می رسد که تنش حکومت طالبان با حد اقل دو کشور همسایه افغانستان٬ پاکستان و ایران٬ چالش تازه یی است که میتواند نا امنی های بیشتر را سبب شود.

این بار نیروهای مسلح طالبان در ولسوالی مرزی چهار برجک ولایت نیمروز در برابر نظامیان پاکستانی دست به ماشه شده اند.

مقامات محلی گفته اند که با وجود تلاش های فراوان برای کاهش این تنش ها٬ دو طرف موفق به یافتن راه حل نشده اند.

گزارش ها حاکی است که حکومت طالبان نیروهای کمکی به منطقه فرستاده و پاکستان که قبلاً نیروهایش را به منطقۀ مورد منازعه فرستاده بود ، تعطیلات عیدی آنها را به تاخیر انداخته است.

تنش میان نیروهای طالبان و عساکر پاکستانی در ولسوالی چاربولک نیمروز حل ناشده باقیمانده است

دو مقام امنیتی طالبان در محل که نخواستند نام های شان ذکر شود٬ به رادیو آزادی گفتند که وضعیت پرتنش است و نیروهای هر دو طرف آنجا حضور دارند.

آنها گفتند که با جانب پاکستان در ششم ماه رمضان در سپین بولدک کندهار گفتگو کردند اما گفتگو ها نتیجۀ در پی نداشت.

جنجال ظاهرآ روی موضوع حصار کشی در خط دیورند است که حکومت طالبان با آن مخالفت نشان داده و پاکستانی ها تاکید کرده اند که حصار کشی بر مبنای نقشه موجود در ویب سایت گوگل انجام می‌شود.

بخشی از مرز پاکستان با افغانستان که با سیم خاردار حصار کشی شده است
بخشی از مرز پاکستان با افغانستان که با سیم خاردار حصار کشی شده است

در این حال شماری از باشندگان محل می گویند٬ پاکستان تلاش دارد تا در قلمرو افغانستان حصارکشی و پوسته ایجاد کند.

امیرمحمد یکی از باشنده گان محل از حملات نظامیان پاکستانی نیز سخن گفت: « سه – چهار روز پیش حملاتی شده بود اما از وضعیت امروز و دیروز خبری ندارم.»

خط دیورند که به عنوان خط مورد منازعه بین افغانستان به پاکستان به شمار می‌رود٬ ۲۴۰۰ کیلومتر طول دارد. پاکستان موضوع حصار کشی در امتداد مرز با اقغانستان را قبل از تسلط دوباره طالبان به کابل آغاز کرده بود٬ اما به دلیل مخالفت ها تا هنوز نتوانسته است آن را تکمیل کند.

حکومت طالبان در جریان چندین ماه گذشته رویارویی های نظامی با مرزبانان ایرانی نیز داشته است. در آخرین مورد طالبان دو هفته قبل در مرز اسلام قلعه در ولایت هرات با نظامیان ایرانی درگیر شدند.

با آنکه از پاکستان و ایران به عنوان حامیان طالبان نیز یاد میشود٬ اما این دو کشور با تسلط مجدد این گروه در کابل٬ با درد سر های تازه یی نیز رو به رو شده اند.

XS
SM
MD
LG