لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۲۹

دانش آموزان مکاتب دخترانه در افغانستان با امیدواری های بیشتر به طالبان چشم دوخته اند


به استثنای ولایت بلخ در شمال افغانستان٬ در سراسر افغانستان دختران دانش آموز بالا تر از صنف ششم تا هنوز اجازه نیافته اند به صنوف خود باز گردند.
به استثنای ولایت بلخ در شمال افغانستان٬ در سراسر افغانستان دختران دانش آموز بالا تر از صنف ششم تا هنوز اجازه نیافته اند به صنوف خود باز گردند.

سخنان سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخلۀ حکومت طالبان امیدواری هایی را در میان شماری از دانش آموزان دختر به وجود آورده است.

حقانی به تازگی به شبکۀ خبری (سی ان ان) گفته است که به زودی خبر خوش در مورد آموزش دختران بالاتر از صنف ششم مکاتب منتشر خواهد شد.

باران احمدی ۱۸ ساله برای نخستین بار در زندگی اش دوری از مکتب را تجربه می کند. او پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، خانه نشین شده است و حالا با امیدواری میگوید:

" خوشبختانه ما شنیدیم که سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ حکومت طالبان گفته است که طالبان مخالف آموزش دختران نیستند و ما به زودترین فرصت کوشش می کنیم که دروازهٔ مکتب ها به روی دانش آموزان دختر باز شود. این واقعاً یک امید تازه است و امیدوار استم که طالبان این را در عمل پیاده کنند."

یکی از دختران دانش آموز: امیدوارم وعده طالبان به زودی جامهٔ عمل بپوشد

کریستیان امانپور از شبکۀ خبری سی ان ان در گفت و گوی ویژه در کابل با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ حکومت طالبان پرسیده بود که آیا دختران جوان در افغانستان به مکتب رفته خواهند توانست؟

او در پاسخ گفت که به زودی خبر خوشی در این مورد شنیده خواهد شد.
اما آقای حقانی نگفت که دانش آموزان دختر چه زمان واقعیت این خبر خوش را خواهند دید؟

مریم دانشیار، دانش آموز دیگر نیز مثل باران با شنیدن این حرف ها٬ امیدوار شده است. او به رادیو آزادی بیشتر گفت:

"من در گذشته آن قدر در مورد صحبت های این ها{طالبان} امیدوار نبودم. اما حالا حرف های این ها امیدوار کننده است و امیدوارم که جامۀ عمل بپوشد. دو ماه از آغاز سال تعلیمی گذشت، اما ما دختران نمی توانیم به مکتب برویم."

حکومت طالبان بر خلاف وعدۀ قبلی اش در روز آغاز سال جدید آموزشی در سوم ماه حمل دروازه های مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم را به روی آن ها نگشودند و گفتند باید منتظر نهایی شدن طرحی در این مورد بمانند.

سراج الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان و رهبر شبکه حقانی
سراج الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان و رهبر شبکه حقانی

حدود دو ماه از آغاز سال جدید تعلیمی گذشت اما طرح حکومت طالبان هنوز نهایی نشده است.

حقانی در گفت و گو با سی ان ان ادعا کرد که هیچ کسی مخالف آموزش زنان نیست.

اما صفا دانشیار که مانند باران و مریم بیش از ۹ ماه است که از آموزش محروم شده است٬ ارادۀ طالبان در مورد آموزش دختران را زیر سؤال می برد.

"اگر سراج الدین حقانی می گوید که مشکل ندارند، پس چرا ما را اینقدر منتظر می مانند؟"

کشور ها و سازمان های مدافع حقوق بشر از طالبان بخاطر بسته نگهداشتن مکاتب به روی دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم مکتب٬ پیوسته انتقاد کرده اند.

رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران از شرط های اصلی جامعۀ جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طالبان است.

XS
SM
MD
LG