لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۲۶

اتحادیه اروپا میزان واردات نفت روسیه را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد


کشور های اروپایی تخمین می زنند که کاهش خریداری نفت روسیه٬ توانایی اقتصادی رئیس جمهور پوتین را در تامین هزینه های جنگ اوکراین در هم می‌شکند.

مسئول پالیسی خارجی اتحادیه اروپا می گوید که کشور های عضو این اتحادیه، تا پایان امسال واردات نفت روسیه را تا ۹۰ در صد کاهش می دهند.

اتحادیه اروپا می گوید که تعهدش برای ممانعت از واردات نفت روسیه پا بر جاست.

در این مورد به روز دوشنبه از سوی اتحادیه اروپا توافق حاصل شد اما واردات نفت به صورت فوری قطع نمی شود.

جوزیپ بوریل مسئول پالیسی خارجی اتحادیه اروپا به روز سه شنبه به خبرنگاران در بروکسل پایتخت بلجیم گفت که این اتحادیه مهم ترین خریدار نفت روسیه است اما به باور او این اقدام به خاطری به اجرا گذاشته می شود که منابع برای تغذیه ماشین جنگی روسیه در اوکراین کاهش یابد.

" ما اکنون در نظر داریم که واردات نفت را در اتحادیه اروپا تا پایان امسال تا ۹۰ در صد کاهش بدهیم. یعنی ما ۹۰ در صد نفت کمتر می خریم. البته استثنا در مورد کشور های محاط به خشکه وجود دارد."

جوزیپ بوریل مسئول پالیسی خارجی اتحادیه اروپا
جوزیپ بوریل مسئول پالیسی خارجی اتحادیه اروپا

یکی از کشور های محاط به خشکه که با وضع محدودیت بر واردات نفت و گاز از روسیه مخالفت دارد، هنگری است.

جمهوری چک و سلواکیا هم که شدیداً به نفت و گاز روسیه متکی اند، خواسته اند تا زمان بیشتر برای گفتگو روی این اقدام داده شود.

در نتیجه محدود کردن نفت از روسیه به اروپا، دو سوم واردات نفت به کشور های اروپایی قطع می شود.

در نتیجه محدود کردن نفت از روسیه به اروپا، دو سوم واردات نفت به کشور های اروپایی قطع می شود.

اوکراین تخمین می کند که اقدام برای محدود کردن واردات روسیه تا ده میلیارد دالر به روسیه زیان وارد می کند.

دیمیترو کولیبا وزیر خارجه اوکراین که کشورش در بیش از سه ماه گذشته صحنه تهاجم روسیه بوده، دیروز گفت که در نتیجه تحریم کردن نفت روسیه، اقتصاد و ماشین جنگی اینکشور سقوط خواهد کرد.

در واکنش، دیمیتری میدویدیف رئیس جمهور و صدراعظم پیشین روسیه در تیلیگرام پیام گذاشته که این گونه تصمیم ها نشان دهنده تنفر با کشورش و مردم روسیه است.

پیش از این هم اتحادیه اروپا محدودیت های جدی بر بانک های روسیه، شرکت های هوایی اینکشور و مقام های روس به اجرا گذاشته بود.

XS
SM
MD
LG